MEHMET  ZENGİN

ABD’NİN SURİYE’DEKİ EMELLERİ VE TÜRKİYE’NİN BEKA SORUNU!

23.12.2018
Türkiye, Fırat`ın doğusunu bölücü terör örgütünden kurtarmak için geniş kapsamlı harekat için son hazırlıklarını yapıyor.  ABD de Türkiye’yi vazgeçirmek için büyük bir uğraş içinde.

ABD bir taraftan en üst perdeden operasyona karşı çıkarak operasyonun ‘kabul edilemez` olduğunu duyururken, öte yandan terör örgütüne maddi ve manevi desteğini aleni olarak sürdürüyor.

ABD yönetimi son olarak, Suriye`de Fırat Nehri`nin Doğusunda ki terör örgütü YPG/PKK unsurlarına yönelik gerçekleşecek askeri harekataTürkiye ile birlikte hareket eden Suriyeli askeri ve siyasi muhalifleri operasyona katılmamaları konusunda tehdit etti. Bu tehdit görünürde ÖSO’ya yönelik yapılmış gibi görünse de aslında Türkiye’ye dolaylı bir tehdit olarak algılanmaktadır.

Türkiye operasyona hazırlanırken önündeki en büyük sorun ABD’nin bölgeye Türkiye’yi sokmak istememesidir. Türkiye’nin bölgeye girmesi ve terör örgütlerini temizlemesi ABD’nin planlarının suya düşmesi anlamına gelecektir. 

 Türkiye, ABD’nin tüm engelleme ve tehditlerine rağmen planladığı operasyonu gerçekleştireceği kanaatindeyim. Türkiye bu operasyondan geri adım atması söz konusu olamaz. Zira ABD’nin nihai hedeflerine ulaşması, Türkiye’ye çok büyük darbe vuracaktır.

ABD, Suriye’de çok denklemli ve karmaşık ilişkiler içerisinde bulunduğu bir oyun oynamaktadır. Bir taraftan PKK/YPG/ PYD’yi, kendisinin bizzat kurduğu DAEŞ Terör Örgütü ile mücadele ediyormuş gibi gösterip güçlendirirken; diğer taraftan da terör örgütü olarak ilan ettiği ve sözde mücadele ettiği DAEŞ Terör Örgütü eliyle bölgeyi kontrolü altına almanın mücadelesini yapıyor.

ABD’nin bölgedeki PYD/YPG/PKK/DAEŞ gibi terör örgütleri ile olan ilişkisini ‘tavşan kaç, tazıya tut’ deyimi ile açıklamak isabetli olacaktır kanımca. Dünya kamuoyunu PYD/YPG Terör Örgütlerini, DAEŞ Terör Örgütü ile savaştığı için desteklediği yalanı ile kandırırken, tüm terör örgütlerini kendi hedeflerine ulaşmak adına kullandığı gerçeğini saklamanın gayreti içindedir.

Dünyayı bu yalanlarıyla kandırmayı başarmış olsa da Türkiye ABD’nin bölgedeki nihai amacının farkındadır. Farkında olduğu içindir ki ABD’ye rağmen operasyon kararını aldı.

Burada sorulması gereken şu can alıcı sorulara cevap verdiğimizde meselenin ne kadar ciddi olduğunu anlamak daha kolay olacaktır. Başkan Erdoğan’ın sık sık tekrarladığı "Beka sorunu" ifadesini bu bağlamda anlamak gerek.

Peki ABD’nin asıl amacı nedir? Neden terör örgütleriyle iş tutuyor?

ABD’nin Suriye’deki nihai hedefleri arasında; bölgedeki petrol yataklarına el koymak, Türkiye’nin sınırına bir terör koridoru inşa ederek Kürt devleti kurdurmak ve İsrail’in güvenliğini sağlayarak Tevrat’ta bahsi geçen “Arz-ı Mevud” yani “Vaad Edilmiş Topraklar” olarak ifade edilen, Fırat’tan Nil’e kadar olan bölgede bir “Büyük İsrail Devleti’ni” kurdurmaktır.

Siyonizm’in, `Arz-ı Mevud` hayaline ulaşması için Türkiye’nin zayıf düşürülmesi gerekir. Zira güçlü bir Türkiye’yi, amaçlarına ulaşmada engel olarak görmekteler.

Türkiye ile açık bir savaşa girmeye cesaret edemeyen `Küresel Aktörle` ve ABD, terör örgütlerini kullanarak bize karşı `Vekâlet Savaşı`sürdürmektedir. Türkiye`nin gerçekleştireceği operasyon bir bağlamda işte bu vekalet savaşının hamisi olan ABD`ye yönelik olacaktır.

Yani ortada adı konulmamış bir savaş yaşanıyor. ABD-Türkiye savaşı!

Bunun için DAEŞ’i , FET֒yü, PKK’yı,  PYD-YPG’yi üzerimize saldırttılar. ABD, nihai hedefine ulaşmak için kullandığı maşalarını koruyor, kolluyor, iş tutuyor! 

Tüm bu hakikatler ışığında ne pahasına olursa olsun ABD, Suriye’de durdurulmalıdır!

MEHMET ZENGİN

16/12/2018

©2010 Copyright Mehmetzengin.net