MEHMET  ZENGİN

KÜRESEL GÜÇLER, TÜRKİYE’YE “DOLAR VE FAİZ” ÜZERİNDEN SAVAŞ AÇTI!

12.6.2018
Küresel Güçler, Türkiye’ye “Dolar ve Faiz” üzerinden savaş açtı!
Gezi Kalkışması ile başlayan ve zaman zaman artan, zaman zaman da azalarak etkisini sürdüren ve 24 Haziran seçiminin ilanı ile birlikte şiddetlenen dövizdeki artışın bir operasyon olduğunu anlamak için ekonomist olmaya gerek yoktur.
Türkiye’nin birçok ekonomik göstergesinin olumlu düzeyde olduğu bir dönemde dövizin anormal bir şekilde yükselmesi ekonomik saikle izah edilemez!
İzah edilmez çünkü Türkiye, Gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) 2017’in üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11 büyüdü. Bu büyüme oranı ile Avrupa Birliği (AB), G20 ve OECD ülkelerine fark atarak ilk sırada yer aldı.
İzah edilemez çünkü 2018’in ilk çeyreğinde ihracatta yüzde dokuz gibi kayda değer bir artış yaşandı.
İzah edilemez çünkü turizmde son üç ayda önemli gelişmeler yaşandı. İlk üç ayında turizmde yüzde 34.88 artışla 5 milyon 128.406 yabancı ziyaretçiyi ağırladık. Bakanlık, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre ise turizm gelirleri yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31.3 artış gösterdi ve 4 milyar 425 milyon 237.000 dolar oldu.
 Dövizin artışının en önemli etkenlerinde bu denli olumlu veriler söz konusu olduğu bu şartlarda Dolar ve Euro’nun çılgınca yükselmesi söz konusu olamaz. Bu yükseliş ekonominin doğal işleyişi içerisinde açıklanması mümkün değildir.
Peki o halde bu durumu ne ile izah edeceğiz?
Yazımın başında ifade ettiğim gibi, mesele ne ekonomidir, ne de dövizdir! Mesele dünyayı, sahip olduğu para gücüyle terbiye etmeye çalışan Küresel Aktörler’in  (Gezi Kalkışması, 17-25 Aralık Yargı Darbesi, 15 Temmuz Fetö Darbe Grişimi vb.) saldırılarla durduramadıkları Türkiye’den ve lideri Erdoğan’dan kurtulmaktır.  Onca operasyon ve entrikalara rağmen alaşağı edilemeyen ve küresel aktörlere meydan okumaya devam eden Erdoğan’ın Dolarla vurulmaya çalışılmasıdır. Para güçleriyle halkın iradesine etki etmek için tüm güçleriyle saldırıya geçtiler. Halkı ve liderini Dolarla tehdit ediyorlar!
Milletimizin önünde bu iki seçenek konulmuştur.  “Ya Erdoğan’ı bize yem edersiniz ya da ülkenizi batırırız!”
Milletimiz bu tehdide papuç bırakmayacağından hiç şüphem yok, lakin muhalefet partileri ve özellikle de ana muhalefet partisi CHP ve onun adayı Muharrem İnce’nin, oynanan küresel oyunun bir aktörü olma veya bu durumdan nemalanma konusunda çok istekli olduğu ortada!
Muharrem İnce, meydanlarda Batı medyasında yapılan yayınlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “gitmesi” halinde her şeyin bir anda düzeleceği, (Dolar ve Euro’nun) doğal seviyesine geri geleceği yönündeki propagandaya can simidi gibi sarıldı. İnce, dünyaya ve paraya yön veren küresel aktörlerin kasıtlı olarak fırlattıkları Dolar hakkında:  “Cumhurbaşkanı olduğumda dolar 1 günde düşmezse ben de neyim” sözü oynanan oyunu açık ediyor!
 Batı medyası Erdoğan’ın “gitmesi” halinde her şeyin bir anda düzeleceği, Dolar ve Euro’nun doğal mecrasına geri döneceği yönündeki sözü ile “Cumhurbaşkanı olduğumda dolar 1 günde düşmezse ben de neyim” sözü arasındaki paralelliği başka nasıl izah edebiliriz?!
Doları yükselterek AK Parti ve onun lideri Erdoğan’a oy verecek seçmenlerin oy verme tercihini etkileyeceklerine inanan küresel aktörler fena yanıldıklarını 24 Haziran akşamı göreceklerdir.
Milletimiz oynanan oyunun farkındadır. “Gezi Kalkışması”, “17-25 Aralık Yargı Darbesi” ve “15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimi” vb. olaylarda oyuna gelmeyen sağduyulu halkımız dolar ve Euro oyunuyla mı etkilenecek?
Elbette etkilenmeyecek. Aziz milletimiz küresel aktörlere ve onların içerideki satılmış uşaklarına 15 Temmuz’da yaptığı gibi haddini bildirecek. Türkiye’nin Euro ve Dolarla teslim alınamayacağı gerçeğini bir kez daha dünyaya ilan edecektir.
Milletimiz;
-Ülkesini 2017 yılında yüzde 7.6 büyüten…
– Avrupa Birliği, G20 ve OECD ülkelerine fark atarak büyüme oranı bakımından ilk sıraya taşıyan…
-Büyüme oranı bakımından dünya ikincisi yapan…
-Ülkenin her yerini mega yatırımlarla donatan…
–IMF’ye olan borcumuzu ödeyip ülkeyi bu beladan kurtaran…
–  İsrail ve ABD’nin yüzüne karşı eğip bükmeden ‘zalimsiniz’ diyebilen…
– Mazlum halklara sahip çıkıp onların onuru ve özgürlüğü için sesini yükselten…
-İnançlı kesimi bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı yapan…
– Ülkede askeri darbeler dönemini bitiren…
– Ülkemizi faiz ve dövizle terbiye etmeye alışkanlık haline getiren para babalarına direnen…
-Küresel güçlerin ve onların yerli işbirlikçilerin tehditlerine meydan okuyup, ülkesinin gelişip-güçlenmesi için gecesini-gündüzüne katan Erdoğan’a bir kez daha sahip çıkacaktır.
Milletimiz, ”Süper Gü甠olma yolunda Erdoğan’ın başlattığı yürüyüşe dün olduğu gibi bugün de omuz verecektir. Hedefe ulaşmasına engel olmak isteyen küresel güçlerin ‘faiz ve Dolar’ üzerinden başlattığı savaşı akamete uğratacaktır. Buna inancım tamdır.
Hiç sanmıyorum ancak aksi bir gelişme hasıl olursa, bundan zarar görecek, kaybedecek olan sadece Recep Tayyip Erdoğan olmayacaktır. 80 Milyon olarak hepimiz kaybedeceğiz. Bu enkazın altından kimse çıkamayacaktır.
Son olarak şu gerçeğe dikkat çekmek istiyorum. Döviz saldırısı gerçekten çok ciddi boyutta! Yıllardır faizi yükseltmesi için baskı gören, tehdit edilen Erdoğan, ülkenin daha fazla zarar görmemesi adına faiz oranlarını üç puan arttırmak zorunda kaldı. Lakin oyun kurucular, faiz oranlarında artış yapılması ile yetinmeyeceklerdir. Onlar Erdoğan’ın gitmesini istiyorlar.
Alçak kur savaşın galibi, savaşı başlatan “küresel aktörler” mi olacak, yoksa Türkiye mi?
Milletimiz, kendisini para ile terbiye etmeye çalışan, tehdit ederek kararını kendi istek ve çıkarları doğrultusunda değiştirmesini isteyen çakallara hak ettiği dersi verecektir!
MEHMET ZENGİN
24/05/2018

©2010 Copyright Mehmetzengin.net