MEHMET  ZENGİN

MEB’DAKİ SKANDAL ‘BAŞKANLIK’ SORUSU KİMİN İŞİ?

2.8.2017
Türkiye uzun bir süredir ‘Başkanlık’ sistemini tartışıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de parlamenter sisteminin darbelere zemin hazırladığını ve ülkenin sorunlarına çare üretemediğini ifade ederek; bu sistemle güçlü bir ülke olunamayacağı ve ‘hedeflenen ‘Süper Güç’ hayaline ulaşılamayacağı gerçeğinden hareketle çare olarak başkanlık sistemine tez zamanda geçilmesi gerektiğini ısrarla söyledi, söylemeye de devam ediyor.

Erdoğan’ın çağrılarına; AK Parti Hükümeti ile MHP’den destek geldi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Hükümetin üzerinde uzlaştıkları ‘sistem’ alt komisyondan geçirilerek TBMM’ye gönderildi. Meclis’te yapılacak görüşmeler sonucunda AK Parti ve MHP vekillerin oylarıyla büyük olasılıkla yasa tasarısı Meclis’ten geçecektir. Akabinde halkın kararına sunulacaktır.

Sistem değişikliğine AK Parti Hükümeti ile MHP destek vereceklerini ilan ederlerken, Ana muhalefet partisi CHP her milli meselede olduğu gibi buna da karşı çıktı. Karşı çıkmakla da kalmadı. Kan dökmekle tehdit etti!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talihsiz ifadeleri şöyleydi: “Anayasa’yı değiştirelim; ne için? ‘Başkanlık sistemini getireceğiz’. Bir kişi konuşacak, Türkiye susacak. Bir kişi konuşacak, hakim ona göre karar verecek. Bir kişi konuşacak, ona göre milletvekili listeleri hazırlanacak. Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz” dedi.

CHP’nin dışında ‘sistem değişikliğine’ PKK, FETÖ, DAEŞ gibi terör örgütlerinin yanı sıra ABD öncülüğünde NATO, BM, AB ve tüm Avrupa ülkelerinin karşı olması toplumda çok da şaşırtıcı bulunmamaktadır. Küresel güçlerin ve içimizdeki piyonların Türkiye’nin gelişmesine, güçlenmesine karşı olmaları anlaşılır bir durumdur.

Benim kadar birçok kişi için anlaşılması güç olan mesele, Erdoğan’ın kurduğu ve 14 yıldır iktidarda olan bir partinin oluşturduğu Hükümetin elinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı’nda yaşanan ve ‘Başkanlık Sisteminin’, diktatörlük olarak gösterildiği skandal sınav sorusunun nasıl ve hangi cüretle sorulmuş olduğudur!

 www.avamhaber.com adlı internet sitesinde yer alan haberdeki bilgi ve belgelere göre Milli Eğitim Bakanlığı “Başkanlık Sistemi’ne” yönelik ciddi eleştiride bulundu.

Birçok il milli eğitim müdürlükleri aracılığı ile yapıldığı iddia edilen LYS deneme sınavında sorulan bir soru da halkın yapay gündemlerle meşgul edildiği, “tiranlık” yani “diktatörlük” yolunda adımlar atıldığı açıkça iddia edildi. Test kitapçığı on beşinci sayfada yer alan 28. soruda “Güçler ayrılığının ortadan kaldırılarak bütün gücü tek kişi veya bir grupta toplanması” eleştirildi.

LYS sınavına girecek 1 milyonun üzerindeki öğrencinin başkanlık sisteminde ilk kez oy kullanacak olması skandal sorunun vahametini bir kat daha artırmaktadır.

Yapılan deneme sınavında sorulan soru ile başkanlık sisteminde ilk kez oy kullanacak olan yüzbinlerce öğrencinin bilinçaltlarına ‘hayır oyu verin.’ Mesajı verilmeye çalışılıyor.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında ve arkasında durması beklenen Milli Eğitim Bakanlığı gibi önemli bir bakanlığın bünyesinde yaşanan bu skandalın yenilir-yutulur yanı olmadığı açıktır!

MEB’de yaşanan bu soru skandalın arkasında kim ya da kimler var?

Cumhurbaşkanımızın ısrarla getirmeye çalıştığı yeni siteme ‘MEB’den’ takoz koyulmaya çalışıldığı izlenimi yaratılması akla iki soruyu getirmektedir.

  1. Bakanlık bünyesinde, başkanlık sistemine karşı olan ve bu yönde gizli veya açık propaganda çalışması yapan üst düzey bürokratlarınız var mıdır? AK Parti Hükümeti’nde birileri “Başkanlık Sistemine” karşı mıdır?
  2. Bilinçaltı mesajların öğrencilerin zihinlerine bu şekilde işleniyor olması, sınavlarda “FET֔ bağlantısı mı var sorusunu akla getirmektedir.

Her iki durumda vahimdir. AK Parti Hükümeti’nde hangi seviyede ve ne kadar kişi kendini Erdoğan karşıtlığında konumlandırdı?

Daha somut olarak soralım: MEB Bakanı, LYS deneme sınavında sorulan bu skandal sorudan haberi var mıdır? Varsa sorumlular hakkında ne yaptı? Haberi yoksa gerekeni yapacak mı?

Şahsi kanaatim Milli Eğitim Bakanı’nın skandal soru hakkında bilgi sahibi olunmadığı yönündedir. Bu durumda geriye ikinci sık öne çıkıyor. Anlaşılan o ki Milli Eğitim Bakanlığı henüz kendi içerisinde yeterince FETÖ temizliği yapmamış. FET֒cüler, içinde yer aldıkları iktidar partisi ve MEB’i kullanarak liderimizin önünü kesmeye ve ülkenin lehine olacak bir süreci sabote etmeye çalışmaktadırlar. Bunu yaparken de çıkar kaygılarıyla hareket eden kimi AK Partilileri ile de işbirliği yaptıklarını düşünüyorum.

Aylardır FETÖ ile yapılan mücadeleye rağmen gelinin son nokta bakımından oldukça düşündürücü bir durum söz konusudur!

Onca mücadeleye rağmen hala MEB’de uygulanan bir sınavda sorulan bir soruda; halkın yapay gündemlerle meşgul edildiği, tiranlık yani diktatörlük yolunda adımlar atıldığı ileri sürülerek Erdoğan diktatör olmakla suçlanmakta. Başkanlık seçiminin ülke için zararlı olduğu algısı öğrencilerin zihninde oluşturulmaya çalışılmaktadır!

Değerli Bakanımız ve Hükümet yetkililerinin skandala el alacaklarına inancım tamdır.

Menfaat hesapları yapan “AK Partililer” ve FET֒cülerin işbirliği ile Hükümetin altı oyulmakta olduğu hakikati gözden ırak tutulmamalıdır! Hükümetin altının oyulması aynı zamanda ülkenin diz çöktürülmesi anlamına geleceğini unutmayalım. 15 Temmuz FETÖ Darbe girişimi buna en iyi örnektir.

Skandal soru ile Cumhurbaşkanımıza yönelik aleni bir ihanet söz konusudur!

Bu ülkede kimse, milli kurumlarımızı ve makamlarını işgal edip ülke aleyhine eylem ve söylemlerde bulunmasına izin verilemez. Bu halk buna asla müsamaha göstermez.

15 Temmuz’da bu ihanet şebekesine ülkeyi bırakmamak için canını verenlerin vergileriyle ödenen maaşları alan ihanet şebekesi mensuplarının neden oldukları bu skandala dur demeyenler de aynı şekilde sorumlulardır!

Bu böyle biline…

MEHMET ZENGİN

07/01/2017

 

Mehmet Zengin www.avamhaber.com / MEB`daki skandal `Başkanlık` sorusu kimin işi?

©2010 Copyright Mehmetzengin.net