MEHMET  ZENGİN

TRUMP’IN GÜÇ GÖSTERİSİ ABD’Yİ KAOSA SÜRÜKLER Mİ?

18.02.2017

 Trump’ın güç gösterisi ABD’yi kaosa sürükler mi?

ABD’de başkanlık seçimi sona erdi. Buna rağmen, yeni Başkan Trump rakiplerine yönelik sert çıkışlarını sürdürüyor. Adeta, ” burada benim sözüm geçer.Haddinizi bilin”! Mesajini vererek gücünü sorgulamak isteyenlerden ön almaya çalışmaktadır.

İçerdeki sertlik politikasını dış politikaya da taşımakta geçikmedi ve başta kendi ülkesi olmak üzere dünya kamuoyunda büyük tepkiye neden olan kararlar almaya başladı.

7 Müslüman ülkenin vatandaşlarına 90 günlük bir süre süre dahilinde ABD’ye girme yasağı getiren kararnameyi imzalaması bunlardan ilki oldu.

Trump, gücünü biraz daha abartınca işi daha da ileri taşımaya kalktı ve ABD’ye yasal yollardan giren ziyaretçilerden, kullandıkları ve ziyaret ettikleri internet sayfalarını,sosyal medya paylaşımlarını ve cep telefonlarındaki kişileri ABD güvenlik yetkilileriyle paylaşmalarını istemeye kadar varan baskıcı,faşist ve hukuk dışı uygulamayı devreye soktu.

Peki, başta kendi yönetimindeki kimi bürokrat ve siyasetçiler; muhalifler olmak üzere tüm dünyadan tepki çeken bu ve seçim sürecinde deklere ettiği, büyük olasılıkla en az bu faşist uygulama kadar tepkilere neden olacak diğer  vaatlerini devreye sokmakla neyi amaçlamış olabilir?

Donald Trump, gücünü göstermek ve amaçlarının önünde engel olabileceklerindan çekindiği herkese; seçim vaadi olarak taahhüt ettiği ” Meksika sınırına duvar örülmesi”, bizi de yakından ilgilendiren ve başımızı ağırtacak olan Kudüs’ün İsrai’e başkent yapılmasının da arasında bulunduğu bir dizi çılgınlıklara zemin hazırlamayı planlamıştır.

Gelinen aşamada, Trump’ın ‘güç gösterisi’ planı şimdilik suya düşmüşe benziyor! İlk rauntu Trump karşıtları kazandı.

7 ülke vatandaşının ABD’ye girişinin bir süreliğine yasaklanması ABD yargısına takıldı.

Hem demokratlar, hem de kendi partisinden çalışma arkadaşlarından sert eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

Başta İslam Dünyası olmak üzere tüm Batı kamuoyu huku dışı uygulamayı yerden yere vurdu.

Trump muhalifleri, Başkanın tartışmalı uygulamalarının önüne geçebilecek ve ona sınırlarını hatırlatabilecek etkenler olarak ABD yargısını, ‘aklı başında’ Cumhuriyetçiler ve uluslararası toplumu ve halkın sokak gösterilerini görmektedir.

Trump’tan rahatsız olanlar bu etkenlerin, Trump’ı dizginleştireceği umuduna sarıldı. Zaten var olan Anti-Amerikancı nefreti körükleyeceği ve İslam dünyası ile ilişkilerin zedeleneceği düşüncesiyle ulusal çıkarlarını koruma güdüsüyle Trump’a karşı direnmeye kararlı görünüyorlar.

Trump’tan rahatsızlık duyanların sayısı ve niteliği gün geçtikçe çoğaldığı görülmekte. Rahatsızlık dirence, direnç ise ABD için pek de alışılmadıkı bir ittifaka dönüşmektedir. Bu ittifakta, muhalefetteki Demokratlardan- Muhafazakarlara, zengin işadamlarından-solculara geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.

Seçimde büyük sürpriz yaparak başkan seçilen Trump’a Amerikan halkı kızgın.

İlk icraati itibariyle seçmen desteğini çekmeye başladığı görülmektedir. Araştırmalara yansıyan rakamlara göre oy oranı %43’e geriledi.

Trump, güç gösterisinde geri adım atma niyetinde değil.Başkan,kendine yönelik baskı ve itirazlara papuç bırakmaya niyeti yok. Bunu da, Adalet ve Göçmenler Dairesi Başkanı Sally Yates’i, Göçmen ve Gümrük Muhafaza Başkanı Daniel Ragsdale ile İç Güvenlik Başkanı John Kelly’i görevden alarak ispat etti.

Elbette karşıtları da…!

Trump karşıtları şimdilik 1-0 önde. Tüm gözler Trump’ın yapacağı karşı hamlede.

ABD’deki güç gösterisini kimin kazanacağını zaman gösterecektir. Galip gelecek olan, arkasına ‘küresel aktörleri’ alan kesim olacaktır.

Kim bilir belkide üçüncü bir ihtimal gerçekleşebilir. İki tarafta kazanamaz ve ABD kaybeder!

Ne dersiniz? Fena da olmazdı hani….!

Bekleyelim görelim…

Mehmet Zengin

01.02.2017

Trump`ın güç gösterisi ABD`yi kaosa sürükler mi? | Mercek haber


©2010 Copyright Mehmetzengin.net