MEHMET  ZENGİN

DÜNYA, MYANMAR’DAKİ VAHŞETE KÖR,SAĞIR VE DİLSİZ”!

29.11.2016
Dünya, Myanmar’daki vahşete kör,sağır ve dilsiz”!

MYANMAR`DA MÜSLÜMAN KIYIMI ‘SESSİZ-SEDASIZ’ DEVAM EDİYOR”!

Yıllardır Myanmar`ın Arakan eyaletinde Budistler tarafından düzenlenen saldırılarda binlerce Müslüman yaşamını yitirmiş, yüzbinler bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı.Canını kurtarma adına ülkeyi terk edip komşu ülkelerde kamplarda ve dağlarda yaşam mücadelesi veren Mynmar Müslümanlarının sıkıntıları burada da devam etmektedir.

Ülkeyi terk edemeyen Müslümanlar ise baskı, işkence ve zulüm altında inin inim inlemeye devam ediyor. Yıllardır Budistlerin ve hükümete bağlı askerlerin zulmü altına yaşama mücadelesi veren Müslümanlar, son günlerde yine yoğun katliamlara maruz kalmaktadır. Müslümanlar yakılıyor,tecavüze uğruyor ve en acımasız cinayetlere kurban gidiyor.

Arakan’da son 10 günde sadece ”Müslüman” oldukları için  yüzlerce insan katledildi. Müslümanların üzerine helikopterlerden bombalar yağdırılıyor. 120’ye yakın ev ateşe verildi. Yüzlerce Müslüman yaşamını yitirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, 2011 yılında yayımladığı 153 sayfalık raporda Myanmarlı yetkililerini, Rohingya Müslümanlarına karşı etnik temizlik yapmakla suçlamıştı.”Etnik temizlik” tespiti yapılmasına ve Türkiye’nin tepkisine rağmen “vahşi” Budistlerin 2012 yılında başlattığı Müslüman avı, 2016 yılının bu son günlerinde de tüm hızıyla devam ediyor.

Budistlerin vahşi cinayetlerine Batı’nın ve İslam dünyasının ses çıkarmaması, kılını dahi kımıldatmaması beni şaşırtmadı elbette! Beni, Türkiye’deki medyanın; özellikle de ‘Muhafazakar medyanın’ tepkisizliği ve katliamlara yer vermemesi daha çok şaşırttı.

AKİT TVMERCEKHABER GAZETESİAVAMHABER.COM gibi az sayıda medya kuruluşunu bunun dışında tutuyorum. Zira bahsettiğim medya kuruluşları, MYNMAR’daki katliamları gündeme getiren ve tepki gösteren çok az sayıdaki medya kuruluşlarından birkaçı olarak dikkat çekti.

Soykırım nasıl başladı ?

2012 yılında Rohingya’da Müslüman azınlığa yönelik başlatılan soykırım, Budist Rahiplerin 3 Müslüman gencin üzerine attıkları iftiranın alevlenmesi ile başladı.

Olay şöyle gelişmiş. Budist Rahipler, öldürdükleri bir kadının cesedini, bölgede bulunan bir Müslüman köyünün yakınlarına bırakıp kaçtılar. Cesedin bulunmasının ardından yetkili Budist Rahipleri ve Burma Hükümet yetkilileri kadının başına gelen hadiselerden ötürü Müslümanları sorumlu tuttular. Neticede 3 tane masum Müslüman genç tutuklandılar. Tutuklanan gençlerden bir tanesi dövülerek öldürüldü. Diğer ikisi de mahkeme tarafından ölüm cezasına çarptırıldı. Dünyanın gözü önünde yaşanan bu iftira, Müslümanlara karşı soykırımın başlatılmasına bahane edildi.

Myanmar`da; Budistlerin sürdürdüğü etnik temizliğe karşı gösterilen ilgisizlik ve umursamazlık vicdanları yaralamaktadır. Yaşanan insanlık dramına, dünya kamuoyundan tepki gelmemesi ve vahşeti durduracak ciddi bir adım atılamaması insanlık adına utanç vericidir!

Stratejik çıkar veya başka bir gerekçeyle Suriye`de ve MYNMAR’da yaşanan insanlık trajedisini durdurmayan,göz yuman ve hatta destekleyen ülkeleri lanetliyorum!

Stratejik hesaplar, insan onuruna bir kez daha galip gelmiştir!

İnsan kanı üzerinde stratejik çıkar hesabı yapanlara söylenecek tek söz kaldı…

Batsın sizin stratejik hesaplarınız!

Lanet tüm zalimlerin üzerine olsun!

MEHMET ZENGİN

25/11/2016©2010 Copyright Mehmetzengin.net