MEHMET  ZENGİN

GARİP:”YENİ TÜRKİYE’NİN ADI ‘BÜYÜK CİHAN DEVLETİ TÜRKİYE’OLACAKTIR”

07.05.2015

Mercekhabergazetesi.com’un köşe yazarı, 22.dönem milletvekili,şair,ressam Recep Garip,Yayın Koordinatörü Mehmet Zengin’in Cumhurbaşkanı seçimi süreci ile ilgili sorularını yanıtladı.

RECEP GARİP KİMDİR:

Şair,yazar,ressam ve 22.Dönem Adana Milletvekili 1956 Tarsus’un Sanlıca köyünde doğdu. İlköğrenimini Tarsus’un Sanlıca Köyünde, orta öğrenimini Adana İmam Hatip Lisesi, Yüksek öğrenimini ise İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünde tamamladı.

1982 -1994 yıllarında öğretmenlik ve yöneticilik, 1994-2002 yılları arasında İstanbul Ümraniye ve Eminönü Belediyelerinde Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü görevlerini yürüten Garip, 3 Kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimlerinde Adana İlinden 22. Dönem Milletvekili olarak Parlamento’da 5 yıl görev yaptı.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında, Vakıf ve Derneklerde Başkan ve Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenen yazarımız, Adana Birlik Vakfı Kurucularındandır. İstanbul Uluslararası Kardeşlik Derneği (IBS) Genel Sekreterliği (2009-2011) ayrıca Dil ve Edebiyat Derneğinin Eğitim ve Kültür Genel Başkan Yardımcılığı ile Dil ve Edebiyat Dergisi (2008-2011) Genel Yayın Yönetmenliğini yürütmüştür. Tiyemder, Yimder Yönetim Kurulu Üyeliği ve Kültür Başkanlıklarını da yürütmüştür.

Alemara, Büyük Akın, Çınar, Pulsuz, Yeni Sıla ve Ay Vakti Dergilerini yayınladı.

Birçok şairin şiirini özel bir TV kanalı için seslendirdi. Ulusal ve Yerel Gazetelerde yazılar yazdı. Kültür ve Sanat ağırlıklı Seminer ve Konferanslar verdi.

Yayınlanmış 17 kitabı bulunuyor. Şair ve yazarlığının yanı sıra 25 yılı aşkın süredir yağlı boya resim çalışmaları ile uğraşan Garip, 29 Ulusal, 1 Uluslararası olmak üzere, 30 kişisel resim sergisi açmıştır. Türk Dili, Karınca, Mavera, İkindi Yazıları, Kültür Dünyası, İslami Edebiyat, Düş Çınarı, Hüner, Yedi İklim, Susku, Yedi Harf, Hece, Kız Kulesi, Ay Vakti, Dil ve Edebiyat, Buruciye dergilerinde deneme ve şiirleri yayınlanmıştır. Halen, Ay Vakti, Türk Dili, Aşkın E Hali, Değirmen dergilerinde yazı ve şiirleri yayınlanmaktadır.

ESERLERİ : ŞİİR – Deprem Sesi – Öğretmen Şiirleri – Antoloji – Irmaklar Akar İçimden – Savaş Türküsü – Mavi Gül – Bir Leyla Düşü – Mavi Türkü

GÜNLÜK – Bir İmza Serüveni – Türkçe/Boşnakça DENEME – Mehtapta Lisan – Şehir ve Medeniyet – Günlerin İzi(2011Aralık Karma Yayın evi 365 sayfa – Herkes İçindeki Dünya Kadardır (Kasım 2011,Karma Yayınevi, 350 sayfa)

TİYATRO -Gülün Adı Kırmızı (Nisan 2004 ,Vuslat Yayınları ,80 sayfa)

DİNİ -Namaz ve Oruç Rehberi – Ammar İlkay ismiyle(Ocak 1998,Ümraniye Hizmet Vakfı ,112 sayfa) -Kurban Risalesi – Ammar İlkay ismiyle(1.Baskı Nisan 2000, Ümraniye Hizmet Vakfı, 80 sayfa), 2.Baskı(Ocak 2005 ,Akademi Yayınları ,80 sayfa) TARİHİ – Çanakkale Ruhu(Ocak 2011, Özel Yayınları ,96 sayfa)

 İŞTE O RÖPORTAJ….

Halkın ilk defa Cumhurbaşkanını seçmesinin önemi nedir sizce?

” 350 yıllık batı ittifakına  karşı halkımızın hür iradesiyle devlet başkanını seçmesi  öyle önem arz ediyor ki, kendi köküne dönmek ve bugüne kadar olan, olmakta olan ne kadar plan ve tuzak varsa bunların tasallutlarından kurtulmak anlamı taşımaktadır. Yirmi birinci yüzyılda büyük cihan devleti olma yolundaki Türkiye; tarihteki değerini, medeniyet anlayışını inancından ,kültüründen, sanat ve edebiyatından beslenerek siyaseti insan merkezli yapmak ister. Bu da insanın şerefli olduğunu bilerek ona saygı duyan ve  bu saygı çerçevesinde hizmetlerin yapılmasıyla, hizmet edenlerin ancak ve ancak efendi olabileceği duygusuna ulaşmaktır.”

Muhalefet partileri kendi içinden bir aday gösterememiş olmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Muhalefet partileri; muhalefet edemedikleri,düşünce üretemedikleri için ve  insanımızın değerler sistemini  yeterince besleyemedikleri için kendi içlerinden bir aday tespiti edemediler.

Ortak çıkardıkları aday, kendi aralarında ittifak ederek uygun gördükleri aday değildir. Yine ‘Haçlı Batı’ ve Avrupa’nın ortak belirledikleri ismi mecburen desteklemek zorunda kalmışlardır.Hakkın yanında olmadan halkın yanında olamazsınız.Halkın yanında olduğunuzda Hakk’ın rızasına uygun olan, insanı üstün tutan ve de  insana kıymet veren bir yaklaşım sergilemeniz gerek. Eğer aday toplumun gören gözü, yürüyen ayağı, düşünen aklı değilse ortak adayın bir anlamı yok. Bence muhalefetin adayı olan bu zatı ne kendisi benimsemiş, ne de halkın benimsemesini sağlayabilmiştir.”

Görevi sona erecek olan Cumhurbaşkanımız sayın Abdullah Gül’ü başarılı olarak değerlendirebilir miyiz?

” Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı olması;meclis’te olduğum dönemde ben de dahil olmak üzere tüm AK Partililerin belirlediği adaydır.Kendileri bizim oylarımızla Cumhurbaşkanı olmuştur .Oldukça başarılı bir  cumhurbaşkanlığı sürecini geçirmiştir.Kendisine Türkiye ve ak parti mensupları olarak bizler müteşekkiriz. Türkiye’nin komşularında ve Dünya’da yaşanan olaylara karşı duyarlı olan bir siyaset izledi.Ayrıca da ülkenin değerleri ile çatışmayan bir cumhurbaşkanlığı sürecini bizlere yaşatmıştır.Tüm bunları göz önüne aldığımızda çok başarılı bir dönem geçirdiğini rahatlıkla söyleyebilirim.”

Erdoğan’ın, icranın başı olarak değil de Cumhurun başı olarak göreve soyunmasını neye bağlıyorsunuz?

 “Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, büyük cihan devleti Türkiye  Cumhuriyeti’nin devlet başkanı olacaktır.Dolayısıyla şu ana kadar yapılan hizmetler devam edecek. Her atılacak adımın başında dirayetli bir liderin gözetiminde,teşviki ve yol göstermesiyle çok daha büyük hizmetler yapılacaktır.Artık yeni bir Türkiye vardır.Yeni Türkiye’nin adı cihan devleti Türkiye olacaktır.Devlet başkanımız ve bu düşüncenin Ulusumuza,İslâm coğrafyasına, Türk coğrafyasına ve de  insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum.”

Başkanlık sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yarı Başkanlık veya başkanlık sistemi Türkiye’ye gerekli midir?

   “Başkanlık sistemi ya da yarı başkanlık sistemi Avrupa’da batıda uygulanabilir örnekleriyle Türkiye’nin gelmiş olduğu süreçte şartlar zaten doğal olarak bu noktaya gelmiştir. Bu nokta başkanlık ya da yarı başkanlık sistemi hareket halinde kendiliğinden oluşmaktadır. Zemin hazırdır.Düşünce hazırdır. Toplumumuz genel anlamda hazırdır. Bunu en iyi 10 ağustos sonrasını göreceğiz inşallah.”

 Seçim sonuçlarıyla ilgili olarak ne düşünüyorsunuz?

 Kamuoyu araştırma şirketlerinin ortaya koyduğu veriler ve meydanlar, seçim sonucunu şimdiden belli etmiş gibi. Sayın Erdoğan, birinci turda % 50’nin üzerinde bir oy alacağını bekliyorum.Sonuç şimdiden ülkemiz için hayırlı olsun…

 

MERCEKHABERGAZETESİ.COM ÖZEL

©2010 Copyright Mehmetzengin.net