MEHMET  ZENGİN

“SEN AFFETSEN DE,VİCDANLAR AFFETMEYECEK! ” ( KARA GÜN 28 ŞUBAT)

25.03.2015
“Sen affetsen de,vicdanlar affetmeyecek! ” ( Kara Gün 28 Şubat)

  28 Şubat dönemine ilişkin, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak” suçundan 103 sanığın yargılandığı Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada,“mağdur” sıfatıyla Kazan’ın ifadesine başvuruldu.

  28 Şubat Davası’nda “mağdur” olarak beyanı alınan eski Adalet Bakanlarından Şevket Kazan, Mahkeme başkanının “Şikayetçi misiniz” sorusuna; “Hayatımın en zor kararıdır, bu dosya için şikayetçi olmak.Savcılıkta şikayetçiydim. Gelinen noktada her insanda vicdan var. Ben de insanım, şikayetçi değilim” ifadelerini kullandı.

   Bu ifadeler üzerine kamuoyunda,özellikle de muhafazakar kesimden tepkiler yükseldi. Gösterilen tepkilerde haksız da sayılmazlardı hani! Bin yıl sürmesi hesaplanan ve halkın büyük bir bölümünü maddi ve manevi olarak mağdur etmeyi amaçlayan 28 Şubat Post Modern Darbe’sinin dahili müsebbiplerine yönelik affetme yarışına girildiğini görmek o süreci yaşayan ve belki de en az mağduriyet yaşayanlardan biri olarak beni sükutu hayal‘e  uğratmıştır! Özellikle de o dönemde en fazla mağdur olan kesimin yönetim kademesinde bulunanların affetmelerini anlamak mümkün değildir!

   28 Şubat 1997’de yaşanan Post modern darbesinden bu yana 18 yıl geçti. O dönem yaşananlar birçok insanın zihninde unutulmuş olabilir. O dönem yaşı küçük olanlar da yaşananları bilmiyor olabilir.Bu nedenle Türkiye’nin yaşadığı son ‘darbe’ olan 28 Şubat Post Modern Darbesi sürecinde yaşanan mağduriyetleri hatırlatarak yazıma devam edelim.Burada hatırlatacağım mağduriyetler, darbecilerin ülkeye yaşattıkları mağduriyetlerden sadece birkaçıdır! Bu sürecin neden olduğu travmaları tüm ayrıntılarıyla ortaya koymak için sayfalar yetersiz kalır.

   Bu dönemdeki hatalı uygulamalar, ihmaller ve bankaların hortumlanması ülkeye maliyeti yaklaşık 500 milyar lirayı bulmuştu.Türkiye ekonomik olarak adeta diz çöktürüldü. Başta ‘Yeşil Sermaye’ olarak adlandırılan dindar kesime ait şirket ve fabrika olmak üzere birçok ticari faaliyet gösteren şirket batırıldı.Orta ve küçük işletmeler kapılarına kilit vurmak zorunda bırakıldı. Sadece bankalardan 46 milyar birilerinin ceplerine aktarıldı.Bankalar boşaltılırken pek çok ocak söndü. Boşaltılan bankaların faturası her zamanki gibi halka kesildi.

    28 Şubat Post Modern Darbesi siyasi mağduriyetler de yaşatmıştır. En uzun Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından Başbakan Necmettin Erbakan’a , Milletvekillerine yoğun baskılar ve tehditler yapılmıştı. Bununla da yetinilmeyip  Başbakan’a toplantı koridorlarında omuz atıldı,kendisine ve hanımına küfredildi,hakaretler edildi. Partiler kapatıldı. Hükümet devrildi ve askerlerin istediği yeni bir Hükümet kurduruldu. Dönemin İçişleri Bakanına yönelik ‘ yağlı kazığa oturturuz’ şeklindeki tehdit o döneme ait unutulmayan bazı olumsuz anekdotlar olarak tarihin sayfalarında yerini almış oldu.

   28 Şubat Darbesi; eğitim,din, bireysel hak ve özgürlükler kapsamında da büyük mağduriyetlere neden oldu.

   Gece yarıları operasyonlarla evler,yurtlar, basıldı ve insanlar evlerinden alınıp götürüldü. Kuran Kurslarına baskınlar düzenlendi. Yurtlardaki Kuran-ı Kerim’ler suç delili olarak toplandı! Kuran kursları kapatıldı. Kuran öğrenimine yaş sınırı getirildi.

   Yüksek Askeri Şura kararlarıyla birçok TSK mensubu, Silahlı Kuvvetler bünyesinden ilişiği kesilerek büyük mağduriyetler yaşatılmıştır.Silahlı kuvvetlerden atılmalarına gerekçe olarak namaz kılmaları,gümüş yüzük takmaları,içki içmemeleri,aileli balolara katılmamaları,balolarda dans etmemelerinin yanı sıra Anne veya eşlerinin başörtüsü takmaları,hatta babalarının sakallı olması gösterilmiştir.Bu trajik komik ve bir o kadar da utanç verici gerekçelerle işlerinden,ekmek kapılarından uzaklaştırılarak adeta çaresizliğe mahkum ettirilmişlerdir.Aylarca,yıllarca aç ve sefil bir biçimde sağa-sola savrulan bu insanlar adeta tecrit edilmişlerdir! Ekmek parası için baş vurdukları her kapı yüzlerine kapanıyordu. İş başvurusu yaptıkları her yerde bir suçlu muamelesi gördüler. Herkes onlardan bir ‘vebalı’ gibi kaçıyordu.Bu insanların bir kısmında aile faciaları yaşandı. Evlilikleri sona erdi…

  28 Şubat Post Modern Darbesi’nde ‘hukuk dışı’ gerekçelerle  tutuklanan çok sayıdaki mağdurlardan biri olan Yakup Köse, 1996 yılında 14 yaşındayken zorla örgüt üyesi olmakla suçlanarak idamla yargılandı.Yıllardır demir parmaklıklar ardında gençliği heba edildi.Onun gibi daha nice insan cezaevlerinde işkence ve zulme maruz kaldı.Hala o dönemin mağdurların bazıları demir parmaklılar ardından özgür olacakları günü özlemle beklemektedir!

   28 Şubat bir taraftan da öğrencileri,öğretmenleri ve akademisyenleri vurdu. Bu süreçte 10 binden fazla kız öğrencimiz eğitim hakkından,15 bine yakın memur da işinden oldu. Başörtü taktıkları gerekçesiyle Üniversitelerden atılan binlerce kızımız yabancı ülkelere sürgüne gitmek zorunda bırakılmışlardır.İmkanı olmayanlar ise uzun emek ve mücadele sonucu kazandıkları okullarını terk ederek tahsil hayatlarına son vermek zorunda kaldılar.Üniversitelerde ikna odaları kuruldu.Bu odalarda kızlarımızın başlarını açmaları yönünde  psikolojik baskı uygulandı. Meslek liselerinin ortaokul kısımları kapandı. İmam Hatip öğrencilerinin üniversitelere girişi, katsayı uygulaması ile engellendi. Fişlenen Akademisyenler,öğretmenler ve yöneticiler görevlerinden el çektirildi.

   Uzun lafın kısası… Birçok kesimin geleceği katledildi!

   28 Şubat Post Modern Darbesinin bunca maliyetine  ve mağduriyetine rağmen yapanların yanına kar mı kalacak? Bin yıl sürdürmeyi amaçladıkları bu zulmü bu Millete reva görenleri af mı edecek? Üstelik yaptıklarından pişmanlık duyduklarına dair tek bir açıklama bile yokken!

   Kazan gibileri Cumhuriyet tarihinin en önemli toplumsal travmalarından birine  neden olan ’28 Şubat Post Modern Darbe sürecinde yaşatılanların müsebbiplerini’ affetse bile, mağdur olan mütedeyyin kesim affetmeyecektir!

   Bu kesimi ‘vampir’,’yarasa’,’bidon kafalı’,’göbeğini kaşıyan adam’ gibi hakaret içeren sıfatlarla adlandıranlar;onca zulmü reva görenler affedilmemeli…

   Herkes yaptığının bedelini ödemeli! 28 Şubat Post Modern Darbesi’nin 18.Yıldönümünü yaşadığımız şu günlerde,mağduriyetleri devam edenlerin mağduriyetlerinin bitirilmesi ve Yakup Köse gibi tutsak olanların esaretlerine biran evvel son verilmelidir!

    Allah (cc) bu ülkeye bir daha böyle günler yaşatmasın….

Mehmet Zengin

25/02/2015


©2010 Copyright Mehmetzengin.net