MEHMET  ZENGİN

"MYANMAR,SURİYE VE SOMALİ`DE İNSANLIK DRAMI DEVAM EDİYOR,İNSANLIK ONURU YERLERDE SÜRÜNÜYOR!"

07.06.2013

"Myanmar,Suriye ve Somali`de insanlık dramı devam ediyor,insanlık onuru yerlerde sürünüyor!"

"MYANMAR`DA MÜSLÜMAN KIYIMI SESSİZ SEDASIZ DEVAM EDİYOR"! 

 Geçen yıl Myanmar`ın Arakan eyaletinde Budistler tarafından düzenlenen saldırılarda yüzlerce Müslüman yaşamını yitirmişti.Yüzlerce ev ve iş yerinin ateşe verildiği çatışmalar yüzünden yüz binler bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı.Canını kurtarma adına ülkeyi terk edip başta Bangladeş olmak üzere komşu ülkelerde kamplarda ve dağlarda yaşam mücadelesi veren Mynmar Müslümanlarının sıkıntıları burada da devam etmektedir. 

 İnsan Hakları İzleme örgütü, geçtiğimiz aylarda yayımladığı 153 sayfalık raporda, Myanmarlı yetkilileri, Arakan eyaletinde Rohingya Müslümanlarına karşı etnik temizlik yapmakla suçlamıştı.Örgütün Asya`dan sorumlu Müdür Yardımcısı Phil Robertson, şunları ifade etmişti:"Myanmar hükümeti, evlerini terk etmek zorunda kalan Müslümanlara yardım ulaştırılmasını engelleyerek ve seyahat özgürlüklerini kısıtlayarak etnik temizlik kampanyasına katkı sağlamaktadır. Saldırılara bir an önce son vermemesi ve sorumlu kişileri adalet önüne çıkarmaması durumunda Myanmar hükümeti,ülkedeki etnik ve dini azınlıkları hedef alan şiddet olaylarından sorumlu olacaktır !" 

 İnsan Hakları İzleme Örgütü`nün yayımladığı bu raporda "etnik temizlik" tespiti yapılmasına ve başta Türkiye olmak üzere bazı ülkelerin uyarılarına rağmen "vahşi" Budistlerin Müslüman avı 2013 yılında da tüm hızıyla devam ettiğini görmekteyiz!  Dünya kamuoyundan gelen kısır tepkilerin dışında vahşeti durduracak ciddi bir adım atılamaması insanlık adına utanç vericidir...!  

"SOMALİ`DE AÇLIK FELAKETİ CAN ALMAYA EVAM EDİYOR"

Son yıllarda ülkede yaşanan aşırı sıcaklıklar,yüksek gıda fiyatları ve milislerin acımasız tutumu ölümlerin yüksek oranlara çıkmasına neden oldu. BM`ye bağlı Gıda ve Tarım Örgütü ile ABD Organizasyonu "NET FEWS" `in yayınladığı bir rapora göre Ekim 2010 ile Nisan 2012 yılları arasında Somali`de açlıktan ölenlerin sayısı inanılmaz boyutlara ulaştı. 21.Yüzyılda açlıktan ölenlerin sayısı 260 000! Daha da korkunç olanı ise 260 000 kişiden 133 000`i, yani yaklaşık yarısının beş yaş altındaki çocukların olması!

İnsanlık faciası yaşanan ülkeye yardım yapılmasına, ülkede devam eden çatışmaların mani olduğu ileri sürülüyor.13 Milyon insanın etkilendiği açlık felaketine yardımın yapılamamasının nedeni olarak ülkedeki çatışmaların gösterilmesi insanlık adına ayrı bir utanç kaynağıdır!

21.Yüzyılda açlıktan "tek bir" insanın ölmesi tüm insanlık için utanç kaynağı olmalıdır! Hele bu sayı 260 000 ise....Varın siz düşünün!


BAAS REJİMİ CAN ALMAYA DEVAM EDERKEN BİRİLERİ İNSAN CANI ÜZERİNE İKBAL HESAPLARI YAPIYOR!

Üçüncü senesine girilen Suriye`deki iç savaşta bu güne kadar 80.000 kişi hayatını kaybetti.İç savaşta BAAS Rejimi; eli kanlı lideri Beşer ESAD önderliğinde halkına karşı orantısız güç kullanarak katliamlarına devam etmektedir. Kadın,çocuk,yaşlı ayırımı yapmadan halkının üzerine bombalar yağdırıyor.

 80 000 insanın canı üzerinde gizli hesaplar yapılmaktadır.Birçok ülkenin "Suriye bağlamında" stratejik çıkarları örtüştüğü gerekçesi ile "katliama" açık destek (İran-Hizbullah-Çin-Rusya) verirken bazıları dolaylı desteklerini eksik etmiyorlar maalesef! (İsrail-ABD-İngiltere-Fransa...) Başta İslam Dünyası olmak üzere birçok ülke de katliamı görmemezlikten gelmektedir!

 Suriye`deki katliamlara en büyük tepkiyi ortaya koyan,BAAS Rejiminin düşmesi için her türlü girişimde bulunan Türkiye`nin çabaları ise henüz olumlu bir sonuç vermedi.

 "Stratejik çıkar" gerekçesiyle Suriye`de yaşanan insanlık trajedisini durdurmayan,göz yuman ve hatta destekleyen ülkeleri kınıyorum!

 Somali`deki açlık felaketine ve Myanmar`da; Budistlerin sürdürdüğü etnik temizliğe karşı gösterilen ilgisizlik ve umursamazlık,Suriye`de cani Esad önderliğindeki BAAS Rejiminin, Müslüman Suriye halkına karşı sürdürdüğü zulme karşı da maalesef gösterilmektedir.

 Stratejik hesaplar, insan onuruna bir kez daha galip gelmiştir!

 İnsan kanı üzerinde stratejik çıkar hesabı yapanlara söylenecek tek söz kaldı:

  Batsın sizin stratejik hesaplarınız!


©2010 Copyright Mehmetzengin.net