MEHMET  ZENGİN

“ŞİDDET VE CİNAYET ‘TERÖRÜNE’ DE DUR DENMELİ!”

24.03.2013

Gün geçmiyor ki ülkemizin muhtelif yerinde şiddete maruz kalan veya cinayete kurban gidenlerin,haber bültenlerinde ve gazete sayfalarında haber konusu olmasın!

Türkiye’nin en önemli sorunu nedir sorusu zaman zaman vatandaşlara sorulur.Bu soruya verilen cevaplarda”terör ve geçim” çoğunlukla öne çıkmaktadır. Bunlar elbette ülkemizde mevcut olan önemli sorunlardan ikisidir; ancak en az bunlar kadar önemli olan bir sorunu gözardı ediyoruz galiba!

Gözardı ettiğimiz sorun hergün onlarca insanın canına,malına ve de sakat kalmasına neden olan,ardında gözyaşı ve kırılan hayaller bırakan “cinayet” terörüdür! Toplumumuzda şiddet sarmalı o kadar ileri boyutlara varmıştır ki “ yan bakmak” cinayet gerekçesi sayılmaktadır!

Birkaç yüz lira için taksisine bindiği şoförü öldüren insanlar;baba veya annesini katleden evlatlar; komşusunu elindeki bir bileziği için katleden komşular;çekirdeği doldurmayacak nedenlerden dolayı karısını ve çocuklarını doğrayan babalar; düğün esnasında ve maçların ardından rastgele havaya ateş açarak insanların ölümüne neden olan şehir eşkiyaları; kendisinden boşanmak isteyen karısını sokak ortasında bıçaklayan kocalar ve değişik nedenlerden dolayı tanıdığı veya tanımadığı insanları gözünü kırpmadan öldüren yığınca insanların yaşadığı bir ülkede yaşayıpta bundan rahatsız olmamak ne mümkün!

Cinayet türleri bunlarla da sınırlı değil maalesef.Bunların yanında yine ülkemizde hergün onlarca vatandaşımızı trafik cinayetine kurban vermekteyiz. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı`nın verilerine göre, Türkiye`de trafik kazaları 2002-2011 yılları arasında yüzde 279 arttı. 10 yılda hayatını kaybedenlerin sayısı ise 43 bin 140 kişi .Trafik kazalarının % 70’i alkollü sürücülerden kaynaklandığını dikkate alırsak neden cinayet olarak adlandırdığım daha iyi anlaşılacaktır.

Alkolün trafik kazalarında olduğu gibi birçok alanda da cinayetlerin baş müsebbibi olduğunu DSÖ’nün yaptığı araştırmada da ortaya konulmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)`nün Türkiye`nin de aralarında bulunduğu 30`dan fazla ülkede yaptığı araştırmaya göre dünyada işlenen cinayetlerin yüzde 85`i, boşanmaların yüzde 80`i, aile içi şiddet olaylarının yüzde 70`i, mala yönelik suçların yüzde 77`si, tecavüz suçlarının yüzde 50`si, intihar ve intihara teşebbüslerin yüzde 90`ı, trafik kazalarının ise yüzde 70`i alkolden kaynaklanıyor.

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANIRKEN ÖLÜME SEBEBİYET VERMEK CİNAYETTİR!

Alkollü sürücülerin neden olduğu kazalarda hayatını kaybeden vatandaşın cinayete kurban gittiğini söylediğimde birçok insanın buna itiraz ettiğini duyar gibiyim! Alkollü sürücünün sebep olduğu, kaza sonucu ölenlerin cinayete kurban gittiğini sadece ben değil, T.C.Mahkemesi de söylüyor.

İşte geçtiğimiz aylarda Türkiye’de bir mahkemede görülen davada, alkollü olarak sebebiyet olduğu bir kazadan dolayı hakkında açılan davada mahkemenin aldığı o emsal teşkil edecek kararı.Mahkeme kararında “100 promilden yüksek olarak saptanan alkol düzeyinin,güvenli sürüş yeteneğini kaybettireceğini,bilimsel olarak kabul gerektiği anlaşılmakla;İncelenen dosyada;104 promil alkollü olarak araç kullandığı tespit edilen sürücü trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunda “kasıt” vardır.....dolayısı ile atılı suçtan mahkumiyetine karar verilmesi....”şeklindeki kararında da görüleceği üzere belli orandaki alkol alımının sebeb olacağı ölümlerin “cinayet” suçu anlamına geldiği mahkemece de tescil edilmiş oldu.

CİNAYET İŞLEME ORANINDA AVRUPA ÜÇÜNCÜSÜYÜZ!

Türkiye’de son 10 yıl içinde cinayet oranlarında önemli bir düşüş yaşansa da hala Avrupa ortalamasının çok altında. Eurostat verilerine göre son iki yıl içinde işlenen cinayet oranları “ yüz binde 5” seviyesinde .Maalesef bu yüksek oranla da Avrupa üçüncüsüyüz.

Sadece bu veriler bile ülkemizde cinayet konusunun çok önemli bir sorun olduğunu anlamamız için yeterlidir.

Peki ülkemizde terör belası kadar önemli ve geniş kapsamlı olan bu sorunu nasıl çözeceğiz? Ülkemizde cinayet işleme oranı neden Avrupa’nın zirvesindedir? Halkının % 99’u müslüman olduğu bilinen ülkemizde “cinayet” oranlarının bu kadar yüksek çıkması nasıl izah edilebilir? Bu ve buna benzer birçok suale yanıt aramalıyız!

Bu sorunu çözmek için önce sorunun farkında olmak gerektiğini düşünüyorum.Gördüğüm kadarı ile Türkiye’de “cinayet” vakaları önemli bir sorun olarak algılanmıyor. Elbette terör de ülkemizin en önemli sorunlarından biridir. Çözümü noktasında gösterilen çabaları doğru bulmakla birlikte en az terör kadar ciddi bir sorun olan “şiddet ve cinayet” sarmalına da el atılmalı.Unutulmamalı ki cinayetlerde ölen vatandaşlarımızın sayısı terörde ölenlerden daha az değildir.

Yazımın buraya kadar olan bölümünde ülkemizdeki şiddet ve cinayet sorununun geldiği noktayı rakamlarla birlikte ortaya koymaya ve dikkat çekmeye çalıştım. Bir sonraki yazımda bu şiddet ve cinayet sarmalından nasıl kurtulabileceğimiz hususundaki fikirlerimi ortaya koymaya çalışacağım.

Sözlerime şu Ayet-i Kerime ile son vermek istiyorum.

``Kim bir mü`mini kasten öldürürse, cezası, içinde ebedi kalacağı cehennemdir. Allah ona gazap etmiş, lânet etmiş ve onun için büyük bir azap hazırlamıştır.``

Mehmet zengin

©2010 Copyright Mehmetzengin.net