MEHMET  ZENGİN

WİKİLEAKS BELGELRİNİ KİM SIZDIRDI ?

03.04.2012

WİKİLEAKS BELGELRİNİ KİM SIZDIRDI ?

      Roosevelt’in meşhur bir sözü vardır: “Siyasi sahada bir olay oldu mu biliniz ki bu olayın mutlaka bir tertip edeni vardır. Hiçbir olay kendiliğinden olmaz.” Roosvelt’in bu tespiti sahsımın Dünya siyasetindeki gelişmelere bakışımın da temelini oluşturur.

      Yaklaşık bir haftadır tüm Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de ABD’nin gizli belgelerinin Wikileaks ‘in eline nasıl geçtiği tartışılmaktadır.Tüm bu tartışmalar ve analizlerin sonucunda ortaya birçok komplo teorleri çıkmaktadır. Bunların içerisinden inanırlığı en fazla olan 3 teori şunlardır:

1.Teori:”ABD içerisinde demokratları da tasfiye etmek isteyen bir grubun ya da ABD`yi uluslararası sistemde daha da yalnızlaştırmayı hedefleyen ülkelerin deteğiyle belgelerin sızdırılmış olması… “

2.Teori:”Wikileaks´in kendi ifadelerinde de belirttikleri nihayi hedefin; mağduriyetleri açığa çıkarmak ve hükümetleri daha fazla şeffaf olmaya zorlamak için kendi çabaları ile belgeleri ele geçirip yayınlaması…

3.Teori:”ABD’nin desteği ile İsrail’in sızdırdığı.Bu yolla bazı ülkelerin dikkatini çekme,yeniden dizayn etme gayesi ile belgeleri bizzat servis ettiği yönündeki yaklaşım.

     Wikileaks’in elinde bulunduğunu söylediği belge adetinin 250 bin olduğu, bunlardan ise hennüz birkaç bini açıklandığı gerçeğinden hareketle “kesin bir yargıda bulunmanın çok erken olduğu kanaatindeyim. Ancak açıklananların da çoğunluğunun Türkiye içerikli ya da Türkiye ile komşuları arasını bozmaya yönelik konuşmalar,açıklamalar veya yorumlardan oluştuğunu dikkate alırsak insanın aklına ister istemez “bu işte bir bit yemi var”diyesi geliyor. Açıklanan belgelerde diğer Avrupa ülkelerine ait “Liderlerine lakap takma” hariç ciddi ifadelere raslanmaması! Özellikle de İsrail ile ilgili bir belgenin hennüz ortaya çıkmaması bana manidar gelmekte! Acaba onlarla ilgili belgeler yok mu? Yoksa geriye kalan 250 bin belgenin içindeler mi? Farz edelim ki hennüz açıklanmayan belgelerin içinde onlarla ilgili ifadeler olsun.O zaman da şunu sormak gerek:”Açıklanan belgeler neden hep Türkiye’ye yönelik! Bu tamamen tesadüf mü? Yoksa amaçlanan nihayi hedeflere uygun olarak mı çoğunlukla bize ait “belgelere” yer verildi! Geriye kalan binlerce belge de yayınlanacak mı?

    Burada bir tertiple karşı karşıya olup olmadığımızın cevabı biraz da üste sorduğum soruların cevap bulması ve kalan tüm gizli belgelerin açıklanıp açıklanmayacağına…

    Açıklanancak belgelerde ” kalburüstü” ülkelere ait söylem,iddia,yorumun olup olmayacağına da bağlı olacaktır.

    Cumhurbaşkanımız Gül`ün Wikileaks belgelerini "sanki bir amaçla seçilmiş gibi" diye nitelemesi .Belgelerin sızdırılması en çok hangi ülke ya da ülkelerin lehine olduğu, hangi ülkenin planlarına uygun düştüğü gerçeğiyle bakacak olursak,İsrail lehine bir havanın ortaya çıktığı; bölge ülkelerinin İran`a karşı tavır almaları sağlanmaya çalışıldığı izlenimi yaratması bu teorinin, (3.Teori) yani “tertip” tezinin bir adım öne çıkmasına neden olmaktadır.

 

    Günlerdir cevabı aranan soruların kesin yanıtının bulup bulunamayacağını hep beraber bekleyip göreceğiz.Belgelerin tamamının açıklanacağını beklemek de pek gerçekçi bir beklenti olmasa gerek! Kişisel kanaatim odur ki ,belgelerin kamuoyuna sızdırılmasının arkasında yatan neden zamanla ortaya çıkabileceği ama belgeleri sızdıran gücün hiçbir zaman açığa çıkmayacağı,bir meçhul olarak kalacağı yönündedir.Roosevelt’in meşhur sözüne dönecek olursam:”Bu olayın da mutlaka bir tertipleyeni vardır” ! Evet ama kim?

 Mehmet Zengin

 07/11/2010

©2010 Copyright Mehmetzengin.net