MEHMET  ZENGİN

MAYIN BİLMECESİ

03.04.2012

Mayın Bilmecesi

 

           Günlerdir ülke gündemini meşgul eden mayın temizleme yasa tasarısı üzerinden fırtınalar kopmaktadır.Her kafadan bir ses çıkıyor! Kimi bu yasanın ülkenin hayrına olacağını söylerken,kimi de vatana ihanet olacağı kanaatindedirler! Her ülke sorununda olduğu gibi bu konu da işi iç siyaset malzemesi konusu yapmayı başardık maalesef! Tasarının ilk haline gelen yoğun tepkiler üzerine hükümet tasarıyı geri çekerek yeni bir düzenleme ile tekrar karşımıza çıktı.Bu yeni tasarı ile  ülkede oluşan muhalefeti, eleştirileri giderme adına düzeltmeler yaptı.Bu düzeltmeler dahi eleştirileri hafifletmeye yetmedi.Anlaşılan muhalefet tatmin olmamıştır! Nihayetinde yasa tasarısı son hali ile meclisten geçerek yasalaştı. 

          Peki bu yasal düzenleme ile yapılmak istenen  nedir? Bildiğim kadarı ile uluslararası antlaşmalara attığımız imzanın bize yüklediği sorumluluk gereği güneydoğu sınır bölgemizdeki mayınların temizlenmesi gerekiyor.90’lı yıllarda dönemin başbakanı Süleyman Demirel zamanında bu yönde bir çalışma başlatılmış,fakat daha sonra unutulmuştur.Geçen onca yılın ardından akp hükümeti 2014 yılına kadar temizlenmesi gereken bu süreci tekrar başlatmıştır.Aslında bu mayınların temizlenmesine kimsenin bir itirazının olmadığını ,bilakis temizlenmesini istediğini biliyoruz.

            Peki neden bu meyanda çıkarılmaya çalışılan yasa tasarısına bu kadar itiraz ediliyor?  Neden mayınların temizlenmesi için yasa tasarısı çıkarmaya çalışan hükümet  vatana ihanet gibi çok ağır bir ithamla suçlanıyor?  Muhalefetin iddia ettiği gibi “mayınları  temizleme  karşılığında   40 yıllığına kullanım hakkının   bir İsrail firmasına verileceği”, dolayısı ile bu hassas bölgede İsrail’in varlığı bizim ve bölge için bir tehdit oluşturacağı mı? İhalenin neden yerli bir firmaya verilmeyecek olması düşüncesi   mi? Yoksa   Türk siyasetinde yıllardır gördüğümüz    “istemezük” muhalefet anlayışından mı kaynaklanıyor?

         Bu soruların cevaplarını vermeden önce isterseniz önce hükümetin bu iddialara verdiği yanıtları bir hatırlayalım. Başbakan önceki gün meclisteki grup toplantısında bu iddialara sert çıktı:”Nerden çıkardınız ihalenin bir İsrail firmasına verileceğini? Benim İsrail’le gizli bir antlaşma yaptığımı mı demeye çalışıyorsunuz! İsrail’in Gazze’de katliam yaparken sus pus olanlar mı benim vatan toprağını peşkeş çektiğimi iddia edebiliyorlar! Herkesin kafasını kuma soktuğu o dönemde mazlumun savunuculuğunu “one minute” yapan bendenizi ne hakla itham edebiliyorlar”! Bu sözleri ile başbakan aslında şunu demeye getiriyor:”Bu ihaleyi İsrail firmasına verecek son kişi benim!

         Muhalefetin iddiaları ve Hükümet adına sayın Başbakan’ın bunlara verdiği yanıtlar bu şekilde. Peki kim doğru söylüyor? Bu sorunun cevabını vermeden önce muhalefetin “ihale bir İsrail firmasına verilecek,anlaştılar! İddiası hakkında kendi düşüncemi sizinle paylaşmak isterim:”Sadece mayın temizleme ihalesi değil,tüm ihalelerin yerli bir firmalara verilmesinden yanayım.Bu ihaleye gelince; bırakın İsrail firmasına,başka bir yabancı firmaya verilmesine de sıcak bakmıyorum! Bu işi yerli kaynaklarımızla yapabileceğimize yürekten inananlardanım.Umudum ve inancım da bu ihalenin yerli bir firmaya verileceği ve yaşanan onca  gereksiz tartışmaların sona ereceği yönündedir!

        Kim doğruyu söylüyor sorusuna dönecek olursak: Yasa tasarısına yapılan tüm itirazların  afaki olduğu,hiçbir belge ve bilgiye dayanmadığı görülmektedir.Muhalefetin kaygılarının olması doğal olmakla beraber,bu kaygıların ortaya konulma  biçimi hiç şık olmamıştır kanaatimce! Muhalefetten daha yapıcı ve yönlendirici olmasını beklemek hepimizin hakkıdır sanırım. Ülke menfaatleri bunu gerektirmektedir! Elbette hükümet yanlış yaparsa buna karşı çıkacağız,doğruyu bulması için yardımcı olacağız! Doğru muhalefet,  yanlışları somut olarak ,belgelerle ortaya koymaktır, varsayımlarla değil! 

        Ülkemdeki tüm mayınlar biran önce temizlenmesi,halk adına doğru muhalefetin yapılmasını görmek ümidiyle…

 

 

   Mehmet Zengin

   04.06.2009

©2010 Copyright Mehmetzengin.net