MEHMET  ZENGİN

DEMOKRASİMİZ YOĞUN BAKIMDA

03.04.2012

 

                      DEMOKRASİMİZ  YOĞUN BAKIMDA

 

          Yıllardır ülkemde demokrasiyi geliştirmek, muasır devletlerin seviyesine getirmek için siyasiler halktan oy almakta.Bu vaatleri gerçekleştireceklerine inanan vatandaşlar ise oylarını vermişler.Beklentileri gerçekleşmeyince de umutlarını hep başka bahara ertelemişlerdir! Son yıllarda AB bağlamında  meydana gelen gelişmeler demokratikleşme adına toplumda bir umut ışığı oluşmasına neden olmuşken; Taraf Gazetesi’nin geçtiğimiz günlerde  ortaya çıkarttığı “belge” halkımızın hayallerini bir kez daha suya düşmesine neden olmuştur! Zaten kör-topal yürüyen demokrasimiz büyük bir yara daha almıştır.Ne zaman ki vatandaş umutlansa,birileri bu umudu hayal kırıklığına çevirmekte  zaman kaybetmiyor!

          Ülkemdeki  var olan demokrasimiz hastaydı ! Bu son “darbe”! ile maalesef demokrasimiz yoğun bakıma girdi! Buna sebep olanlar,eğer  içlerinde birazcık olsun vatan ve halk sevgisi varsa,halka saygı varsa şapkalarını önlerine almalı ve bu halka ve ülkeye reva gördüklerinden utanmalılar! Burada söz konusu olan siyasi bir partiye karşı antidemokratik bir tavrın yanında suçsuz insanlara suç isnat edip onları karalama gibi vahim bir başka  tezgah da var.Bu vahim tablo ile ülkemizi baş başa bırakanları sadece vicdanları ile baş başa bırakmak elbette yeterli değil, hukuk devletinde yapılması gereken her şeyin ivedilikle yapılması gerekir.Unutulmamalı ki suçlular işledikleri suçlardan dolayı ceza almazlarsa orada hukuktan,adaletten bahsetmek mümkün değildir.

          Geçmişte işlenen bu tür suçlar maalesef cezalandırılmadığı için, bu çağda bile birileri bu cüreti gösterebiliyorlar! Demokrasimizin yoğun bakımdan çıkabilmesi için,bir daha böyle vahim durumla karşılaşmaması için sorumlular mutlaka cezalandırılmalı.Yoksa daha çok darbeler görürüz! Bununla da kalsa iyi! Korkarım ki tedbir alınmasa  bir sonraki seferde demokrasimizin cenaze namazını kılmak zorunda kalabiliriz! Allah bu ülkeyi böyle vahim bir sonuçtan korusun!

          Şuan demokrasimizin içinde bulunduğu koma halinden çıkarmak için, öncelikle sayın Başbakanımız,Genelkurmay başkanımız ve yargımız  olaya el koymalı. “Demokrasi herkese lazım prensibinden yola çıkarak, herkesin demokrasiye her zamankinden daha fazla sahip çıkmalı, antidemokratik girişimlere karşı demokratik tepkisini ortaya koymalı.Muasır medeniyetler seviyesine çıkmış ülkelerin sahip oldukları “demokrasi” ‘ye sahip olmanın yolu budur!

         Halkın egemenliğine kastedilmediği,darbelerin olmadığı,hatta konuşulmadığı gerçek demokrasini hakim olduğu günlere….

 

 

   Mehmet ZENGİN

   17/06/2009

©2010 Copyright Mehmetzengin.net