MEHMET  ZENGİN

DEMOKRASİ DERSİ

03.04.2012

                                         DEMOKRASİ   DERSİ

 

               Bir yazar arkadaşımız  isim vermeden bana hitaben:”Bazı demokrasi havarileri Türkiye’deki demokrasiyi eleştiriyorlar.Avrupa da ki  demokrasiyi örnek göstererek,ülkemizdeki demokrasi uygulamasının çok geri olduğunu söylüyorlar.Bu arkadaş ve onun gibileri başka ülkeleri görmedikleri için ülkemizdeki demokrasiyi küçümsüyor hasta zannediyorlar veya kendi beyinlerini yumurtanın içine sokmuşlar dünyaya yumurtaya açılmış bir iğne deliğinden bakıyorlar! Tabi ki iğne deliğinden bakılınca demokrasi hasta görünür yatalak görünür.( O beyinleri)!  kesinlikle bir defaya mahsus yurt dışına çıkmaya bu ülkenin dışındaki ülkelere gitmeye davet ediyorum.Ölçü birimini ancak o zaman yakalayabileceklerine inanıyorum.”! Diyerek aklınca bizim dünya da ki  uygulamalardan bihaber olduğumuzu,dolayısı ile cahillikle suçladılar.

              Sıkça demokrasi ile ilgili yazı yazdığım için öncelikle sevgili okurlarımdan özür dilerim. Demokrasiyi kendi baskı düzenlerini sürdürmek, çıkarlarını idame ettirmek için bir araç olarak kullanan zümreler, halkın bu “demokrasi” oyununun farkına varması ile paniklediler! Halkın egemenliğine inanan yazarlara karşı karalama politikası gütmeye başladılar. Amaçlar,”yalancı demokratlıkları” ortaya çıkmasın, çıkarılmasın!  Üsteki ifadelerin sahibi arkadaşımızda bu tayfadan olduğu için, demokrasi ile ilgili yazılarımızdan rahatsızlık duymuştur! Kendilerine tavsiyem , halk artık uyandı boşuna uğraşmayın ve siz de halkın yanında,çağdaş demokrasiye gelin! Başka çareniz yok!

              Şimdi gelelim o zatın ; “( O beyinleri)!  kesinlikle bir defaya mahsus yurt dışına çıkmaya bu ülkenin dışındaki ülkelere gitmeye davet ediyorum. Ölçü birimini ancak o zaman yakalayabileceklerine inanıyorum.” Tavsiyesine!  Sevgili dostum:”Ben deniz tamı tamına 17 yıl demokrasinin beşiği sayılan ülkelerden biri olan Almanya’da yaşadım. Bu ülkede ki tüm kurum ve kuruluşların demokrasiye nasıl bağlı olduklarını, halka nasıl saygı duyduklarını bizzat yaşayarak gördüm. Bu ülkelerde askerle vatandaş, devlet adamları ile vatandaşın eşit haklara sayıp olduklarını; bir suç işlediklerinde aynı muameleye tabi tutulduklarını gördüm. Kısacası  bana görmemi tavsiye ettiğin ülkelerde halk cahil görülmüyor,el üstünde tutuluyor.Sön sözü söyleyen erk olarak görülmektedir. Partiler ve sivil toplum örgütleri de yıllarca ülkemde demokrasimizin  çağdaş normlarda olmadığını söyleye gelmişlerdir. Demokrasimizin çağdaş normlara uygun bulan çok az kimseden biri de bu yazar arkadaşımdır!

               Tüm bu olumsuzluklara rağmen demokrasimiz her geçen gün ileriye doğru adım atmakta olduğunu da belirtmek isterim. Birileri bunu engellemeye çalışsa da!

 

                 Sevgilerimle…

                                                                                                            05.07.2009

 mehmetzengin           

©2010 Copyright Mehmetzengin.net