MEHMET  ZENGİN

ALFRET NOBEL’İN KEMİKLERİ SIZLIYOR!

03.04.2012

ALFRET NOBEL’İN  KEMİKLERİ  SIZLIYOR!

       Nobel Barış Ödülü, İsveçli kimyager ve mühendis,(dinamit`in mucidi) Alfred Nobel` in vasiyeti uyarınca, her yıl ulusların ve halkların kardeşliği, silah ve orduların azaltılması  ve barış kongreleri düzenlemek için en fazla çaba sarf eden kişi, kişiler veya kuruluşlara verilir…

      Bu yıl ” Nobel Barış Ödülü” Nükleer silahların azaltılması ve dünya barışına katkılarından dolayı, ABD Başkanı Barack Obama`ya verildi! Dünya basınında bu karar şaşkınlıkla karşılandı.Açık söylemek gerekirse,bu karara ben denizde şaşırdım! Şaşırdım çünkü “Nobel Barış Ödülü” bilindiği gibi “halkların kardeşliği, silah ve orduların azaltılması ile barış için  en fazla çaba sarf eden kişi ve kuruluşlara verilmesi gerektiğindendir.

     Tamam; ABD başkanlığı öncesi söylemleri ile ve göreve geldiği günlerden bugüne kadar zaman zaman silahsızlanma ve barışa yönelik sempatik, içimize umut veren söylemleri ve çıkışları olmuştur. Fakat bu söylemleri “Nobel Barış Ödülü’nü” almayı hak edecek düzeyde olduğunu düşünmüyorum! Bu çıkışların yetersiz ve de tek yönlü olduğu kanaatindeyim. Dünya’yı   Silahsızlandırma ve nükleer silahlardan arındırmak için “İran’a yönelik çabaları dikkat çekerken, aynı silahlara sahip olan “İsrail gibi birçok ülkeye yönelik ne bir eleştiri, ne de tavsiyede bulunmaması, bana ”halkların kardeşliği, silahsızlanma ve barışı için” fazla çaba sarf ettiği izlenimi vermemektedir! Dünya’nın huzuru, barışı ve halklar arasında kardeşliğin geliştirilmesi isteniyorsa;halklar arasında adil olmak,eşit mesafede durmak gerekmez mi?

      9 aylık başkanlık dönemi  süresince söylemler dışında barışa yönelik somut hangi adımı attılar? Dünya’nın sorunlu ülkelerinde (Afganistan,Irak,Filistin) ve diğer ülkelerde hangi çözümleri uyguladılar ?! Ortada somut bir çaba ve çözüm olmadığı ortadayken neye hizmet Obama’ ya “Nobel’i” vermek!?

      Barış için kayda değer ve somut bir icraatı olmayan “Barack Obama`ya  bu ödül layık görülmüşse; barış adına, kardeşlik adına, silahsızlanma adına beklentileri olan Dünya halkları daha çok bekleyecekler demektir!

 Alfred Nobel’in kemikleri sızlamasın da kimin ki sızlasın!

 

 

   Mehmet ZENGİN

   09.10.2009

 

©2010 Copyright Mehmetzengin.net