MEHMET  ZENGİN

10 MART’TA NE OLACAK?

8.3.2019

CHP`li Altay, "ekonomi, iç ve dış barış, güvenlik" konuları ile ilgili açıklamalarının ardından 10 Mart`ı işaret ederek; “ 10 Mart’ta herkes CHP’nin İstanbul’u aldığını tayin ve tespit edip kabullenecek. “ sözleri "darbe" iması olarak yorumlandı.

Altay’ın bu ifadeleri başta sosyal medya ve siyaset dünyasında olmak üzere birçok kesimde tepkiye neden oldu. Gösterilen tepkilerin ardından, sözlerine açıklık getirmek için yeniden kameraların karşısına geçen Engin Altay’a neden 10 Mart`ı işaret ettiği yönündeki soruya kendince açıklık getirmeye çalıştı. Ekonomik ve toplumsal gidişatın 31 Mart`ın beklenmesine gerek bırakmayacağını söyleyen Altay: “Bana gazeteciler tarafından anket sorusu soruldu. Ben de bu soruya karşılık da Ankara`yı zaten aldık. İstanbul`da birkaç hafta sonra anlaşılacak. Bu tarihlerde 10-12 Mart`a denk geliyor ifadelerini kullandım". dedi.

CHP`li Altay’ın, sözlerine açıklık getirmek adına yaptığı bu açıklama da toplumun önemli bir bölümünü tatmin etmedi. Çünkü millet CHP zihniyetinin geçmişte darbeciler ve darbelerle olan ilişkisini biliyordu.

 CHP’nin tarihi boyunca 27 Mayıs Darbesi, 12 Mart Darbesi, 28 Şubat Post Modern Darbesi ve 27 Nisan E-Muhtıra, 17-25 Aralık polis-yargı darbesi ve Gezi Kalkışması gibi dış güdümlü operasyonlarda gönüllü destekçisi olmuştur.

Peki, CHP`li Altay`ın açıklamaları yeni bir kalkışmayı mı işaret ediyordu?

Yoksa kendilerinin iddia ettikleri gibi bir komplo teorisi mi üretiliyordu?

Küresel Güçlerin planladığı 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişi öncesi Meral Akşener’in Bolu`da dillendirdiği o talihsiz sözleri dikkate alındığında, CHP`li Altay`ın açıklamalarının hiç de yabana atılacak, masum görülecek bir ifade olmadığı ortaya çıkıyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 15 Temmuz FETÖ Darbe girişiminden birkaç gün önce ne dediğini hatırlatalım. 

Akşener, henüz kimsenin darbeden bihaber olduğu günlerde; "15 Temmuz`da Başbakanım" iddiasını ortaya atmıştı.  Yine, 15 Temmuz’da 80 Milyon vatandaşımıza kanlı geceyi yaşatan o hainlerin sloganı olan `Yurtta sulh, cihanda sulh` ifadelerini kullanması tesadüf müydü?!

İşte tüm bu hakikatler ortadayken CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın bu talihsiz açıklaması üzerinde durulmaya değer buluyorum.

Bu açıklamanın iki nedeni olabilir.

Birinci neden Meral Akşener olayında olduğu gibi, bir yerlerden tüyo aldı. Ve 10 Mart sonrası ülkede planlanan bir operasyona işaret ediyor.

Ya da FET֒cülerin `Şu tarihte şu olacak. Ocağın sonunu göremeyecekler. Mart seçimlerini göremeyecekler, bırakıp kaçacaklar"şeklindeki taktiğinden etkilenerek algı oluşturmak adına böyle bir açıklamada bulundu.

İste birinci, ister ikinci gerekçeyle olsun açıklama bir siyasetçiye asla yakışmamıştır. Talihsiz ifadelere daha tatmin edici açıklama getirmesi kaçınılmazdır.

Gezi provokasyonlarının ülke içindeki baş aktörü ve organizatörü olan CHP, 10 Mart sonrası yeni bir tezgahın peşinde olup olmadığını ilerleyen süreçte hep birlikti göreceğiz. Umarım geçmişte yaptıkları gibi kirli operasyonların içinde yer almazlar. Ancak mazisi bu tür entrikalarla dolu olan bir hareketin neler yapabileceği hususunda herkesin bir öngörüsü vardır!

Ancak ne yaparlarsa yapsınlar. Hangi operasyona başvurursa vursunlar, bu aziz milletin çoğunluğu bu tür ayak oyunlarına izin vermeyecektir. Ülkede yeni bir operasyona asla müsaade etmeyecektir.

03/03/2019

MEHMET ZENGİN

©2010 Copyright Mehmetzengin.net