MEHMET  ZENGİN

“BİR TRİLYON DOLARLIK CİNAYET”!

1.11.2018

Cemal Kaşıkçı’nın günlerce akıbeti sorgulanırken nihayet İstanbul Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda bir cinayete kurban gittiği ortaya çıktı. Türkiye’nin özverili ve başarılı çalışmaları sonucunda Suudi yetkililer cinayeti kabul etmek zorunda kaldı.

Washington Post köşe yazarı olan Cemal Kaşıkçı’nın katledildiği ortaya çıktıktan sonra cinayetin nedeni üzerinde farklı iddialar ortaya atıldı.

Cinayet,  düşünüldüğü gibi Suudi Arabistan rejimine muhalif olduğu gerekçesiyle işlenmemiştir. Cinayetin arkasında ABD ve paraya hükmeden baronlar, yani ‘küresel güçler’ olduğu yönünde güçlü emareler var. 

Ben deniz de bu düşüncede olanlardanım. 

 Anlaşılan, ABD ve onu yöneten ‘güç’ Suudi Arabistan’ı köşeye sıkıştırmak ve aşağıda ifade edeceğim Milyar Dolarlara el koymak için bu akıl almaz oyunu oynadı.

Suudi kökenli tetikçi cinayet şebekesi eliyle katledilen Kaşıkçı, Suudi Rejiminin üzerine yıkıldı. Rejim,  bu cinayeti dünya kamuoyuna açıklamakta zorlandı. Rejim üzerinde, başta “cinayetin planlayıcısı” olan ABD olmak üzere tüm Dünya baskı uygulamaya başladı.

Baskı işe yaradı ve ABD planladığı hamlesini yaptı. Suudi Rejimi’ni bu baskıdan kurtarmak için Milyarlarca Dolar’lık şantajı uygulamaya koydu.

Geçtiğimiz günlerde “New York Times’da”  yer alan; “Suudi hesaplardan ABD hesaplarına 100 milyon dolarlık para gönderildi”  haberi Milyar Dolar’lık oyunun ilk fitiliydi! Gönderilen bu para ABD’ye: “ Cinayetten dolayı üzerimize gelmeyin” mesajıydı.

Suudi Rejim, üzerlerine yıkılan bu cinayetin olumsuz sonuçlarından kurtulmak için sadece 100 Milyon Dolar’ı ABD hesaplarına hibe olarak aktarmakla kalmadı. Rejim, içine düşürüldükleri bu cendereden çıkmak için 1 Trilyon Dolar’ın üzerinde bir rakamı gözden çıkarmak zorunda kalacak!

İşte ABD’nin Suudi Rejimi’ne, ‘beladan’ kurtulmak için çıkardığı iddia edilen o faturanın ayrıntıları:

  • ABD, Suudi Arabistan’a ödemesi gereken 200 Milyar DOLAR’lık tahvil borcunu bu cinayet sayesinde 15 yıl erteledi.
  • İPHON, APPLE ve Coca Cola gibi 40’ın üzerinde şirkette hissesi bulunan Suudi Arabistan’ın hisselerine el koymak suretiyle 750 Milyar Dolar’a el koymayı planlıyor.
  • ABD, ayrıca önümüzdeki aylarda Suudi Arabistan’a 200 Milyar Dolar’ın üzerinde bir rakamı ihtiva eden yeni bir silah anlaşmasına da hazırlanıyor.

 ABD ve Baronlar, Suudi’lerin adeta kanını emercesine kendilerinin planladıkları Kaşıkçı cinayetini servete dönüştürmeyi başardı.

 Sorulan diğer bir soru ise cinayetin Türkiye’de işlenmesinin bir anlamının olup-olmadığıydı. Evet, Cemal Kaşıkçı başka bir ülkede bulunduğu bir esnada da cinayete kurban gidebilirdi.

 Peki neden Türkiye seçildi?

 Acaba onu katledenler bir taşla birkaç kuş birden mi vurmak istemiştir?  Kanaatime göre niyet tamda buydu. Kuşlardan biri üstte belirttiğim 1 Trilyon Dolar’ın üzerindeki servete el koymak. İkincisi ise muhtemelen Türkiye’yi zor durumda bırakmak arzusudur. Cinayeti Türkiye’nin üzerine ihale ederek ülkemizin güvenli olmadığı yönünde algı oluşturmak amaçlanmış olabilirdi.

 Türkiye’yi cinayetle zarara uğratma düşüncesi Türkiye’nin akıllı ve başarılı hamleleri sonucunda başarısızlığa uğradı. Türkiye bu olaydan yara almadan kurtulmuş oldu. Üstelik delilleri karartılmış olan bu cinayeti çözme başarısı gösterdiği için Dünya kamuoyunda takdirle karşılandı.

 Küresel Aktörler ve onları himaye eden ABD, İslam Dünyası’nı ve Suudi’leri basit ayak oyunları ile inek gibi sağmaya devam ediyor!

 Çok yazık!

 MEHMET ZENGİN

20/10/2018


©2010 Copyright Mehmetzengin.net