MEHMET  ZENGİN

MÜSLÜMANLAR DAVA RUHUNU KAYBETTİ!

8.10.2018
Müslümanlar, ülkelerinin asırlarca dünyada adaletin, medeniyetin, gücün ve gelişmişliğin sembolü olmuş cihan imparatorluğundan, üçüncü dünya ülkesi haline getirilişine isyan bayrağı açmışlardı.

Koca bir medeniyetin varisi bir millet, Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale`de egemenliğini ve özgürlüğünü Haçlı`lara teslim etmemek için canlarını feda ederken; Cumhuriyet`in kuruluşundan yıllar sonra bu kadim medeniyeti, Haçlı ve Siyonizm`in kucağına bırakan sözüm ona idarecilerden kurtulmak ve yeniden ayağa kalmak için adeta seferberlik başlatmıştı.

Yıllarca bu ruhla hareket eden Müslümanlar, davanın hedefe ulaşması için maddi ve manevi fedakarlıktan kaçınmamıştır. Bu uğurda arabasını, parasını, zamanını hatta hayatını feda ettiler. Avrupa`dan yollara düştüler, şehir şehir davayı millete anlatmanın gayreti içinde oldular. Tüm bunları yaparken hiç bir şahsi beklenti ve menfaat gözetmediler. Bilakis Mark ve Dolar`larını bu dava için harcadılar.

İşte `dava adamlılığı` böyle bir şeydi!

Ülkelerinde horlandılar, itilip- kakıldılar, yobaz olarak yaftalandılar ama dava bildikleri bu yoldan asla dönmediler.

Tek amaçları İlayi Kelimetullah davasını yeryüzünü hakim kılmak ve ülkelerini yeniden Osmanlı İmparatorluğu`nun o şaşalı dönemlerine geri getirmekti.

Bu samimi Müslümanların gayretleri ve mücadeleleri kısmen de olsa başarıya ulaştı. 2002 yılından itibaren halk adamı Recep Tayyip Erdoğan`ın iktidara gelmesiyle birlikte onca yıl mücadelesini verdikleri hedefleri yolunda önemli bir adım atılmış oldu.

Mütedeyyin kesim uzun yılların ardından ilk defa birinci sınıf vatandaşı olma hakkını kazandı. Devlet- millet kaynaşması gerçekleşti. İrtica adı altında İslam`a ve Müslümanlara hakaret dönemi sona erdi.

Devletin, İslam`la olan düşmanlığı ve kavgası bu dönemde minimize oldu. Yıllarca en büyük tehdit olarak bu ülkenin Müslümanları görülüyordu. Terörden daha tehlikeli görülen İslam dini ve dindar kesimi ülkenin bir değeri haline geldi.

Tam da "hayalimizi gerçekleştirdik, iktidar olduk" diye düşündüğümüz bu süreçte yeni bir sorunla karşı karşı geldik.

"İktidar olmuştuk ama davayı kaybetmiştik"

Geçmişte iktidar değildik. Horlanıyorduk, terörist muamelesi görüyorduk ama dava ruhumuz, dava adamlarımız vardı. Dava için hizmet hayali vardı. Bugün iktidar olduk lakin dava ruhunu ve dava adamlığımızı kaybettik!

Müslümanlar, hizmeti şahsi ikbal ve menfaat elde etmenin bir aracı görmeye başladı!

Hizmet yarışı, menfaat yarışına dönüştü. Devlet daireleri, belediyeler, sendikalar ve dernekler şahsi menfaati peşinde koşan `davasız` güruhla dolup taştı!

Dava ruhunu kaybeden Müslüman Türk Milleti`nde menfaat ön plana gelmesi şaşırtıcı değildir. Günümüzde yeniden gündemimize gelen `stokçuluk`, `fırsatçılık`, `sahtekarlık`, `menfaatçılık` kavramları dava ruhunun kaybedilmesinin doğal sonucudur!

Müslümanlar ne zaman İlayi Kelimetullah davasını yeryüzünü hakim kılmak ve hiç bir beklentisi olmadan ülkelerinin kalkınması için mücadele ettiler İzzet ve şeref kazandılar. Kalkındılar. Düşmanlarına üstünlük sağladılar.

Yaşanmayan bir davanın yaşama şansı yavaş yavaş ortadan kalkar. Zafer ise davasını yaşayarak yaşatanlarındır”.

Mevlana Celaleddin-i Rumi(ks) Hz.leri ; “inandığınız gibi yaşamıyorsanız yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız” demiştir. Şimdi yaşadığımız gibi inanmaya başladık.

İlay-ı kelimetullah davasına gönül erleri yetiştirebilmek, şeref ve üstünlüğü elde edenlerden olmak dileğiyle...

Mehmet Zengin

06/10/2018

©2010 Copyright Mehmetzengin.net