MEHMET  ZENGİN

“SÜSLÜ SÖZLERLE ‘ONURE’,HEDİYELERLE DE RENCİDE EDİLDİKLERİ GÜN 24 KASIM”

23.11.2017

Bugün 24 Kasım. Vefakar öğretmenlerimizin yılda bir kez dahi olsa hatırlandığı ve süslü sözlerle ‘onure edildikleri’, hediyelerle de rencide edildikleri gün bu gün!

Mercekhaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmenimiz ve yazarımız ve aynı zamanda bir eğitimci olan Mehmet Zengin; 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Zengin yaptığı açıklamada; öğretmenlerin yerlerde sürünen itibarını korumak için 24 Kasım’da özlü sözler ve onur kırıcı hediyelerin verilmesinden çok daha fazlasının yapılması gerektiğini ifade etti.

Mehmet Zengin açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:” Uzun yıllardır itibarları ayaklar altına alınan öğretmenlerimiz, büyük Türkiye’nin inşası için ellerinden gelenin fazlasını yapmanın gayreti içinde çalışmaktalar. Vatanına ve milletine bağlı nesiller yetiştirmek için gecelerini gündüzlerine katarak bu onurlu mesleği icra etmektedirler.

 Hz.Ali efendimizin, ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’  sözlerinde zirve yapan öğretmenlerimizin değeri, günümüzde 24 Kasım’lara ve birkaç özlü-sözlere hapsedildi. Eğitim sistemimizde var olan onca sistematik soruna ve özelde de öğretmenlerin yaşadıkları bir yığın soruna rağmen öğretmenlerimiz üstün gayret ve fedakârlıkla elinden gelenin en iyisini yapmanın gayreti içindedir.”

Öğretmenlerimize gereken değerin verilmediğinin altını çizen Mercekhaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni-Eğitimci-Yazar Mehmet Zengin; “Yıllardır yürütülen anlayış ve uygulamaya konulan bazı düzenlemeler, ortaya konulan tavır ve tutumlar ile öğretmenin tarih boyunca toplumun nezdinde sahip olduğu değer ve saygınlık yok olmaya yüz tuttu.” 

Milli Eğitim’de başta ‘sistem’ sorunumuz olmak üzere birçok sorun çözüm beklerken MEB, öğretmenlerde rahatsızlık yaratan adımları atmanın gayreti içinde. MEB öğretmenleri mesleklerini icra ederken yetersiz görmüş olacak ki “performans sistemi” adı altında camiada büyük tepki çeken bir uygulamaya geçti.  Bu uygulama;  yıllardır başta siyasiler olmak üzere bakanlığın yanlış söylem ve tutumları yanı sıra, ‘Alo 147’ gibi isimsiz ihbar hatlarının kurulması uygulamalarıyla kaybolan öğretmen mesleğinin saygınlığını daha da düşürecektir.

Bu mesleğin saygınlığının düşmesi demek öğretmenin itibarının zedelenmesi anlamına gelir. Bu da öğretmene yönelik, veli ve öğrenciler tarafından gerçekleştirilen sözlü ve fiziki saldırıların hızla artmasına katkı sağlamaktan başka bir işe yaramayacaktır.” İfadelerini kullandı.

http://www.mercekhabergazetesi.com/ogretmenler-samar-oglani-mi-2/

©2010 Copyright Mehmetzengin.net