MEHMET  ZENGİN

ÜMMETİN NAMUSU OLAN MESCİD-İ AKSA ÖKSÜZ VE YETİM!

2.8.2017
14 asırdır İslam’ın Haremi, Müslümanların izzeti, onuru ve namusu olan ve içinde Mescid-i Aksa’yı barındıran üç Harem-i Şerifinden birinin de yer aldığı kutsal topraklar Kudüs-ü Şerif; üzerine ölü toprağı atılmış, onur ve haysiyetlerini küresel güçlere satmış rejimlerinin ihanetleri nedeniyle yaklaşık 50 yıldır ‘Siyonist’ eli kanlı İsrail’in işgali altında.

İsrail, İslam dünyasının basiretsizliği ve korkaklığından yararlanarak geçtiğimiz Cuma günü 50 yıllık işgalini bir adım daha öteye taşıdı. 50 yıllık işgal tarihinde ilk kez Mescid-i Aksa, Siyonist İsrail tarafından ibadete kapatıldı.

İsrail,  bu zulmü protesto etmek için gösteriler yapan Filistinlilerin üzerin ateş açmak suretiyle üç masum Müslümanın hayatını kaybetmesine, yüzlercesinin de yaralanmasına neden oldu.

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik alçakça girişimleri bundan ibaret değildi elbette. Geçmişte de benzeri müdahalelere şahit olmuştuk.

O anları birlikte tekrar bir hatırlayalım:

– 1969’de Denis Ruhan adlı bir Yahudi Mescid-i Aksa’yı kundaklama girişiminde bulundu.

– 1980′de Meir Kahane, Mescid-i Aksa’nın bir köşesine patlayıcı madde koyarak patlatmaya çalıştı.

– 1982′de Meir Kahane taraftarlarından bir grup militan, zorla Mescid-i Aksa’ya girmek istedi.

– 1983′te Mescid-i Aksa’ya gizli bir yoldan girmek için tünel açıldığı tespit edildi.

-1986′da Knesset üyesi bazı parlamenterler askerlerin koruması altında Mescid-i Aksa’ya girmek istediler.

-1990 ‘da Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırıda 30 Filistinli hayatını kaybetti.

-2014’de İsrail askerleri Mescid-i Aksa’ya girdi. Mescid-i Aksa külliyesinin ana mihrabının bulunduğu kubbenin altındaki mihrabı kirli postallarıyla çiğnedi.

Kudüs Şehri, İslam‘da özel bir yere ve kutsallığa sahiptir.

Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’nın burada bulunması…

Hz. Muhammed’in isrâ (gece yürüyüşü) ve miraç (göğe yükselmek) mucizesinin bu şehirde gerçekleştirmiş olması…

Hz. Muhammed‘in, Miraç gecesinde Kudüs’e gelerek Mescid-i Aksa’da bir rivayete göre 124.000 peygambere namaz kıldırması…

Ve Yüce kitabımız Kur’anı Kerim’de “Kulunu, kendisine birtakım ayetlerimizi göstermek için bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya yürütenin şanı pek yücedir” ifadeleriyle şereflendirilmesi bu özel yeri anlatması için yeterlidir sanırım.

50 yıllık işgal tarihinde kutsallarımıza yönelik üstte belirttiğim bunca saldırıya yeterli tepki ve dik duruş göstermeyen ‘İslam dünyası’, son yaşanan alçaklığın da asıl müsebbibidirler. Zira Siyonist terör devleti İslam dünyasının bu pısırıklığından cesaret almaktadır. 50 yıllık işgal sürecinde Filistin topraklarını, bu satılmış rejimlerin basiretsizliklerinden cesaret alarak adım adım ilhak etmişlerdir.

Filistin topraklarının büyük çoğunluğunu aynı strateji ile ele geçiren Siyonist terör devleti şimdi de Mescid-i Aksa’yı elimizden almanın mücadelesini yürütmektedir. Alçaklar, Mescid-i Aksa’ya el koyacaklar ve Müslümanlara da“Kubbetüs-Sahra’yı” verecekler. Bunun için de burada sık sık olaylar çıkartıyor, gerilimi yükseltiyor.

Peki İsrail bu hedefine ulaşabilecek mi?

Ya da başka bir ifadeyle, Müslümanlar İsrail’in bu emeline ulaşmasına izin verecek mi?

Temel mesele de bu olsa gerek!

50 yıldır Filistin topraklarının neredeyse tamamını işgal eden ve bölgede devlet terörü estiren İsrail’e göz yuman, izin veren ‘İslam ülkelerinden’; terör devleti İsrail’e engel olmasını beklemek saflık olur. Maalesef onlarda bu yönde bir irade görmek ne mümkün İslam dünyası, emperyalistlerin menfaati doğrultusunda Katar’a ayar vermekle meşguller!

Üzülerek ifade etmeliyim ki Kudüs ve Mescid-i Aksa bir süre daha öksüz ve yetim kalmak durumunda kalacak.

Benim şahsen bu ümmetten bir umudum ve beklentim kalmadı. 15 Temmuz ruhunun tüm İslam ülkelerine yayılması ile oluşacak yeni nesilden, bugünün ümmetinin çiğnettiği namusunu kurtarmasını ummaktan başka bir çare görünmüyor!

50 yıllık işgali sona erdiremeyen, Mescid-i Aksa’yı koruyamayan bizlere de bu utanç yeter de artar!

MEHMET ZENGİN

22/07/2017

Ümmetin namusu olan Mescid-i Aksa öksüz ve yetim! | Mercek haber


Mehmet Zengin / www.avamhaber.com Ümmetin `namusu` olan Mescid-i Aksa öksüz ve yetim!


©2010 Copyright Mehmetzengin.net