MEHMET  ZENGİN

“İNGİLİZLERİN AB’DEN AYRILMA KARARI BİRLİĞİN ÇÖKÜŞÜNÜ HIZLANDIRACAKTIR!”

21.07.2016

Birleşik Krallık’ın AB’deki durumunu belirleyecek olan referandum yapıldı. Yapılan referandumda seçmenlerin %52’si ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması yönünde oy kullandı. AB’den çıkma yönünde oy kullanan 17 milyon seçmen Avrupa Birliğin’nin dağılma sürecindeki ilk fitili de ateşlemiş oldu!

 İngiltere, AB için hem politik hem de ekonomik açıdan önemli ortaktı. İngiltere’nin AB’den ayrılması Avrupa için olumsuz sonuçları olacağı muhakkaktır.

Avrupa’yı şoka sokan bu ayrılma kararının ardından AB ülkelerinde büyük endişe hakim. Herkes İngiltere’de başlayan bu ateşin nerelere sıçrayacağını kestirmeye çalışmakta. En büyük korkuları ise ateşin tüm Avrupa’yı yakmasıdır. Kanaatime göre Avrupalı siyasetçilerinin yaşadığı endişede haklıdırlar. Zira görünen köy kılavuz istemez. Başta AB ülkeleri siyasetçilerinin olmak üzere birçok ülkenin yetkilisinin yaptığı açıklamalarda bu tehlikeye dikkat çekmektedirler.

İşte onlardan birkaçı; Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier :“Avrupa için üzücü bir gün.”  Almanya Başbakanı Angela Merkel; ‘dünya büyük bir huzursuzluk yaşıyor’. Avusturya Dışişleri Bakanı’ndı Sebastian Kurz; ‘AB yerle bir olacak’.

Birleşik Krallık’ın Birlik’ten ayrılma kararı alması AB için sonun başlangıcı anlamına mı geliyor?

 Kötümser açıklamaların çoğunlukta olduğu bir ortamda AB Konseyi Başkanı birlik mesajı verdi. Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, “Referandumdan başka bir sonuç çıkmasını istediğimizi saklamaya gerek yok. Bunun siyasi olarak ne kadar ciddi ve hatta dramatik olduğunun farkındayım. İngiltere’deki referandumun ardından birliğimizi 27 üye olarak korumakta kararlıyız” .

Birliği bir arada tutma konusunda kararlılık ifadeleri ortaya koymuş olsalar da; İngiltere’nin AB’den ayrılması, “Eski Kıta’nın” küresel anlamda karanlığa doğru adım adım ilerlediğini bir işareti olarak görülüyor.

Sadece İngilizler değil, başka birçok AB-ülkesinin vatandaşından azımsanmayacak sayıda seçmen AB’ye yönelik olumsuz eleştirilerde bulunuyor. Brüksel yönetimine yönelik eleştiriler gün geçtikçe artıyor. Memnuniyetsizlik duyanların sayısı hızla artıyor. Bu tezi doğrulayan gelişme Birlieşik Krallık’ın birlikten ayrılma kararı vermesi ve Birleşik Krallık’tan sonra Hollanda ve Fransa’dan “AB referandumu” çağrılarının gelmiş olmasıdır.

İtalya, Hollanda ve Fransa’dan da ayrılma yönünde seslerin yükselmesi AB’nin dağılma sürecine girdiği iddialarını güçlendirmektedir.

Batılı uzmanlar, AB’nin kurtuluşu Avrupa Birliği’nin kendisini yeniden tanımlaması… Ekonomik ve mali reformlar yapması… Dış sınırların korunması ve mülteci sorununun çözülmesiyle mümkün olabileceğini ifade etmektedirler. Bunları başarmak zorunda olduklarını, aksi takdirde kendilerini sadece siyasi değil, aynı zamanda ekonomik olarak da büyük bir tehdit beklediğini ifade ediyorlar.

AB ile ilgili gelişmeleri şahsen memnuniyetle karşılıyorum. Türkiye’ye karşı her fırsatta düşmanca tavır ve eylemlerde bulunan, zarar vermek için PKK gibi terör örgütlerini aleyhimize kullanmaktan geri durmayan bir birliğin çökmesi bizim ve İslam Dünyasının lehine olacaktır. Dünya nimetlerinin eşit olarak paylaşılmadığı, Milyonlarca Müslümanın katledildiği, kan ve göz yaşın dinmemesinin sorumluları olarak gördüğüm ‘medeniyetin’ çökmesinden ancak memnuniyet duyabilirim! Ben şimdiden AB’nin helvasını yaptırıyorum. Umarım afiyetle yeriz!

NOT: Bir sonraki yazımda; çökme eğilimine giren AB’ye girmek için neden bu kadar istekli bir Türkiye’nin olduğunu sorgulamaya çalışacağım. Türkiye’nin AB sürecini… AB’nin gerçek yüzünü ve AB’ye tam üyelik Türkiye’ye ne kaybettirir? Neden AB’ye girmememiz gerektiğini yazmaya çalışacağım.

MEHMET ZENGİN

25/06/2016

“İngilizlerin AB`den ayrılma kararı birliğin çöküşünü hızlandıracaktır ...

www.mercekhabergazetesi.com/ingilizlerin-abden-ayrilma-karari-birligin-cokusunu-h...

©2010 Copyright Mehmetzengin.net