MEHMET  ZENGİN

SAVAŞ UÇAKLARIMIZ NEDEN DÜŞÜYOR?

25.03.2015

     Savaş uçaklarımız neden düşüyor?

    Malatya ve Konya’da, eğitim esnasında üç savaş uçağımızın düşmesi ve altı pilotumuzun  şehit olması üzerine kamuoyunda tedirginlik meydana geldi.

    On beş gün gibi kısa bir sürede üç savaş uçağımızın düşmesi,düşen uçaklarımızın da “Fantom” adıyla da bilinen RF-4 olması ve ‘düşen’ uçakların pilotlarından hiçbirinin  fırlatma koltuklarını harekete geçirip atlama girişiminde dahi bulunmaması  kuşkuların oluşmasında etkili olmuştur.

    Kamuoyunda,düşen uçaklarımızla ilgili temelde iki kanaat öne çıkmış gibi görünüyor.

    Birinci görüş; Hava Kuvvetleri envanterinde kalan toplam 13 RF-4 adlı ‘Fantom’ savaş uçaklarının miadını doldurmuş olduğu görüşüdür.Miadını doldurmuş olmasının yanı sıra sicilinin bozuk olması…Bununla kastım ,bugüne kadar 13 adetinin düşmüş olması ve toplamda 14 pilotumuzun şehit olmasıdır. Bu görüşü öne çıkaranlara göre; Batı, “Fantom” adıyla da bilinen RF-4’leri yıllar önce envanterinden çıkardı.Türk Hava Kuvvetleri ise hala ‘miadını’ dolduran bu uçakları kullanıyor. Kazaların meydana gelmesi bu açıdan şaşırtıcı değildir!

   İkinci görüşü savunanlar ise, uçakların düşmesinden ziyade pilotların fırlatma koltuklarını harekete geçiremediğine dikkat çekerek,bir “dış müdahale” ihtimali üzerinde duruyor. Dış müdahaleden kastedilen, uçağın yüksek frekans yayan yeni nesil silahlarla düşürüldüğü iddiasıdır.

    Ünlü fizikçi Nicola Tesla’nın ‘yüksek frekans’ adlı çalışmasından yola çıkarak ‘yeni nesil’ elektromanyetik silahların geliştirildiği… ABD’nin en gizli askeri projelerinden biri olarak bilinen “High Frequency Active Auroral Research Program”  (Yüksek Frekanslı Etkin Güneşsel Araştırma) (HAARP projesinin  ‘elektromanyetik silahlar geliştirilmek üzere yıllar öncesinden Alaska’da Gakona askeri üssü yakınlarında, ABD Hava ve Deniz Kuvvetlerince başlatıldığı yönünde ciddi iddialar var! ABD dışında Rusya ve Çin de bu yönde çalışmalar yaptığı söyleniyor.

    Elektromanyetik silahlardan kastedilen; yüksek frekansta yüksek güçte dalgaların yönlendirilmesidir. Yönlendirilen dalgalar sayesinde uçak düşürülebilecek, bir ülkenin nükleer ve hidrolik santralleri tamamen çökertilebilecek,kitle imha silahları kullanmadan düşman elektronik sistemlerini felç edilebilecek,hatta istenilen bölgede deprem yaratılabilecek güce sahip olunacaktı!

    Birçok kişiye göre bunlar ancak bilim kurgu romanlarında rastlanabilir, gerçek dışı fantazilerdir! Bu görüşün bilim kurgu olduğunu ileri sürenler topluma, düşen uçaklarımızın düşme nedenini inandırıcı bir biçimde açıklamalıdır. Dünyanın her yerinde meydana gelen kazaların çoğunda pilotlar fırlatma koltuklarını harekete geçirerek kurtuldukları halde bizde neden hiç bir pilotumuz fırlatma koltuğunu harekete geçiremediğini izah etmeliler!

    Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin son yıllarda uyguladığı ‘bağımsız’ dış politika,bir diğer değişle ABD’nin dış politikasına uyumlu olmayan politikasının başımıza ördüğü çorapları düşündüğümüzde, (Gezi kalkışması,17-25 Aralık yargı darbesi,Kobani kalkışması…) uçaklarımızın peş peşe düşürülmesinin Türkiye’ye yönelik adeta bir yaptırım ya da tehdit olabileceği fikri göz ardı edilmemeli kanaatimce! Düşen RF-4 adlı ‘Fantom’ savaş uçaklarımızın İsrail’de modernize edildiği gerçeği de dikkate alınması gereken diğer bir nokta olarak önümüzde duruyor.

    Kısa süre içerisinde üç savaş uçağımızın düşmesi ile ilgili ortaya atılan iddialar ve senaryolarla birlikte şahsi kanaatlerimi de belirttikten sonra alınması gereken tedbirlerden bahsetmek istiyorum.

    Sayın Milli Savunma Bakanı’mız İsmet Yılmaz’ın da ifade ettiği gibi,altı pilotumuzun ölümüne neden olan “RF-4″ adlı  uçaklarımızı derhal hurdaya ayırmalıyız. Uçak üretmek üzere başlatılan çalışmalar ivedilikle ele alınmalı.Kendi uçaklarımızı biran önce üretme aşamasına gelmeli ve bu uçaklarımızda, üretildiği ifade edilen ‘yerli yazılımlar’ (çip) kullanılmalıdır! Böylece var olduğu sanılan saldırılara karşı uçaklarımızın ve pilotlarımızın güvenliklerini sağlamış oluruz.

   Uçaklarımızın,yüksek frekans yayan yeni nesil silahlar,diğer bir ifadeyle  elektromanyetik silahlarla düşürüldüğü iddiası ise mutlaka araştırılmalı.Ciddiye alınmalıdır!

   Şehit pilotlarımıza Allah’tan rahmet,kederli ailesine ve sevenlerine de sabır diliyorum. Umarım bu yaşananlar son olur…

Mehmet Zengin

06/03/2015


©2010 Copyright Mehmetzengin.net