MEHMET  ZENGİN

` YENİ SÜPER GÜCÜN AYAK SESLERİ ` !

20.11.2014

 ` Yeni  Süper Gücün Ayak Sesleri ` !

 Yüzyıllar boyunca üç kıtaya hükmetmiş büyük bir cihan imparatorluğunun mirasçısı olan Türkiye Cumhuriyeti,yakın gelecekte bu mirasa yeniden sahip çıkarak Dünya`nın yeni süper  gücü haline gelecektir.

 2023 büyük Türkiye hedefi ile yola çıkan ve bu hedeflere adım adım ilerleyen,Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın liderliğindeki Türkiye;`beklenen yeni süper gücün` ta kendisidir.Bu satırları okuduğunuz esnada neler düşündüğünüzü, neler söylediğinizi duyar gibiyim.`Atma bilader!` `Hayal görüyorsun!` `Yok daha neler!` `Süper güç kim,biz kim!`...

 Kabul ediyorum. Bu öngörü çok iddialı oldu olmasına ama ben öngörümde ısrarlıyım.Son 12  yılda yaşananlar ve gelinen nokta itibariyle kısa vadede belki değil ama uzun vadede bu hedefe ulaşılacağı yönünde çok sayıda güçlü emareler bulunmaktadır.

  İşte onlardan bazıları....

-Türkiye ekonomik verileriyle Avrupa`yı kıskandıracak seviyelerde. Batı`da en yüksek büyüme +0,5 oranla Almanya olurken, son dört yılda Türkiye ekonomisinin 2010`da yüzde 9.2, 2011`de yüzde 8.8, 2012`de yüzde 2.1, 2013`te yüzde 4 ve 2014`de 2.5 civarında  büyüdüğünü dikkate alırsak son dört yılda ortalama yıllık büyüme hızının yüzde 5.5 civarında olması...

-Dünya`nın en derin sualtı tüneli olan `Marmaray`, iki kıtayı birbirine bağlayan yakada 3.köprü `Yavuz Sultan Selim`,Dünya`nın en uzun 2.asma köprüsü olan `İzmir Körfez Geçiş Köprüsü` ve `İstanbul-İzmir otoyolu` yanı sıra Türkiye`nin birçok yerinin hızlı trenle donatılması ve “Kentse Dönüşüm Projesi`nin” başlatılması... 

- Enflasyonun  %10`un altına inmesi... - IMF`ye olan 23 Milyar DOLAR borcumuzun ödenip bitirilmesi... - Milli gelirimizin  820 milyar dolar civarlarına ulaşması... - Kişi başına düşen milli gelirin 3.492 Liradan 10.782 Dolara çıkması.İhracatın 36 Milyar Dolardan 135 Milyar Dolara çıkması...

 – Savunma sanayiye yapılan yatırımların sonucunda İlk yerli Tankımız olan “Altay” `ı, roketimiz “ASW Roket Sistemi","T129 ATAK helikopterimiz,insansız hava aracımız  "ANKA", uydumuz “Göktürk 2","Cirit Anti Tank Füzesi",yerli savaş gemilerinin üretilmesi...Terörün bitme aşamasına gelmesi ve bunun gibi daha onlarca gelişme,bu tezin gerçekleşeceği öngörüsünü kuvvetlendiriyor.

En önemlisi ise de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 2023 hedefine  kilitlenmiş olması ve `Süper Güç` olma hayaliyle yola çıkan,2023 vizyonunu ortaya koyan `Yeni Türkiye`nin mimarı Recep Tayyip Erdoğan`ın; Türkiye`yi yolundan döndürmek için çeşitli entrikalar çeviren (Gezi kalkışması ile 17 ve 25 Aralık yargı darbesi...) iç ve dış mihraklara karşı ortaya koyduğu dik duruşu ve güçlü iradesidir.

" Yeni bir `Süper Güç` Doğuyor " söylemi sadece benim iddiam değildir.Günümüzdegerek ülkemizde gerekse Batı`da bu iddia ve söylemi dile getiren çok sayıda akademisyen,siyasetçi ve gazeteci bulunmaktadır.Dünya`da kabul görmüş teze göre halı hazırda `Süper Güç` için gereken nitelikleri taşıyan tek ülke Amerika Birleşik Devletleri`dir.Bir de bu `Sıfata` layık olma yolunda büyük adımlar atan ülkeler var.Bunlar Çin Halk Cumhuriyeti,Türkiye,Japonya,Meksika ve Polonya`dır.

İsrail asıllı Profesör David Passig;"Yeni bir `Süper Güç` Doğuyor"! tezimi destekleyenlerden,dile getirenlerden biridir.Passig;"2050 Ortadoğu`nun geleceği" adlı kitabında Türkiye`nin `Süper Güç` haline geleceğini açıkça yazdı.İddiayı ortaya atan sıradan bir akademisyen değil elbet. Birçok dünya liderinin görüşüp fikir aldığı,yazdıkları gündem olan,bir isim.Aynı zamanda İsrail`den başlayarak birçok ülkede bugüne kadar en çok satan kitaplardan biri olan "İsrail`in Geleceği" adlı kitabın da yazarı...

 İşte Prof.David Passig`in kitabındaki o muhteşem ifadeleri:"...Türklerin tarihini öğrendikçe,hem bilinen,hem de gizli kalmış yanlarını beni büyüledi.Derine indikçe Ortadoğu`da birçok ülkenin kaderinin de Türkiye`nin kaderine ve merhametine bağlı olduğunu gördüm.Türkiye`nin yüz yıllık bir uykudan sonra görevine geri döneceğini,bölgede büyük kuvvetleri dengelemesi gereken süper bir güç haline geleceğini açıkça görüyorum.Türkiye kanında akan süper güç olma hissini yeniden yaşayacaktır. Türkiye,2020-2030`ların jeopolitik ivmesini kullanarak nüfuzunu ve birliklerini Kafkaslar`dan daha kuzeye,Ukrayna ve Volga Nehri vadilerine yaymaya çalışacaktır.Aynı zamanda doğuya doğru da uzanacak.Burada bulunan Kazakistan ve Afganistan gibi Müslüman devletler,bu nüfuzu saygı ve takdirle karşılayacaktır.Türk birlikleri,Irak,Suriye ve Mısır`a kadar yayılacak. Çin bu gelişmeden rahatsız olacaktır.Çin,Türkiye`nin geçmişte olduğu gibi Orta Asya`ya ve buradan geçen enerji yollarına hakim olmayı düşündüğünden şüphelenecek ve Türkiye`nin durdurulmasını isteyecek.İsteyecek ama Türkiye çoktan Avrasya`nın tamamında güç ve etki kazanmış olacak..."  

 ABD`de `Gölge CIA` olarak bilinen Stratfor düşünce kuruluşunun başındaki George Friedman "Önümüzdeki 100 yıl" adını verdiği kitabında ve  ünlü Alman dergisi Stern’in „Genel yayın yönetmeni“ Thomas Osterkorn`da"Türkei die neue Süper-Macht" (Türkiye yeni Süper-Güç )  başlıklı makalesinde Türkiye`nin geleceğin süper gücü arasında olacağını iddia edenlerden sadece ikisidir."

 Sonuç olarak söyleyeceğim şudur ki Türkiye süper güç olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.Bu ilerleyişi Allah`ın izni ve inayeti ile kimse durduramayacaktır.Yeter ki biz millet olarak birlik ve beraberliğimizi kaybetmeyelim,ekonomik ve siyasi istikrarımızı bozmayalım.

 

 

 

©2010 Copyright Mehmetzengin.net