MEHMET  ZENGİN

“DEVLETİN TEPİSİNDE TAŞLAR YERİNE OTURUYOR!”

18.06.2014
 “Devletin tepisinde taşlar yerine oturuyor!”

Gergin geçen Gezi sürecinin ardından 17 ve 25 Aralık’ta atlattığımız ‘yargı ve polis’ darbe girişimi, MİT’e ait tırın durdurulup hukuk dışı aranması ile devam eden olağan üstü şartların 30 Mart Mahalli İdareler seçimi ile bir nebze de olsa durulma eğilimi gösterdiği bu günlerde yeni gündem Cumhurbaşkanlığı seçimi.

Bir taraftan Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül,diğer taraftan Başbakan Erdoğan kendi açılarından süreçle ilgili açıklamalar yapıyorlar. İlk defa halk tarafından seçilecek olan Cumhurbaşkanı 10 Ağustos’ta yapılacak birinci tur veya 24 Ağustos’ta ki ikinci tur oylamada belirlenecek.Görsel ve yazılı medyada her gün süreçle ilgili yorumlar ve analizler yapılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa halk tarafından seçilecek olan Cumhurbaşkanı adaylarının  kim olacağına dair genel bir kanaatin oluştuğunu söyleyebiliriz. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün bugün konu ile ilgili yaptığı açıklamaların da bu ortak kanaati güçlendirdiği görülmektedir.

Eğer son anda büyük bir sürpriz olmasa AK Parti’nin Cumhurbaşkanı adayı kanaatimce sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olacaktır.Net olmayan kimin Cumhurbaşkanı adayı olacağından ziyade kimin Başbakan olacağıdır.Bu konuda kamuoyunda farklı görüşler ve adaylar üzerinden tartışma sürmektedir.Yapılan analizlerde Başbakan adayları arasında başta sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül,Ahmet Davutoğlu, Mehmet Ali Şahin,Bülent Arınç,Egemen Bağış ve Numan Kurtulmuş’un adı geçmektedir.Başbakanın kim olacağına yönelik kamuoyunda net bir görüş yok. Belirsizlik bir süre daha devam edeceği beklenmektedir. Gerek Cumhurbaşkanı adayı,gerekse Başbakan adayının kim olacağı  kamuoyuna son güne kadar açıklanmayacağını düşünüyorum.

Kanaatime göre Başbakan koltuğuna halen Dışişleri Bakanı olan Sayın Ahmet Davutoğlu oturacaktır! Bu kanaate nerden vardığımı merak edenlere söyleyeyim… Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı koltuğuna oturduğu andan itibaren alışıla gelen Cumhurbaşkanı profilinden çok uzak bir görüntü sergileyecektir.Sayın Erdoğan’ın kafasında 2023 hedefleri vardır. 2023 hedeflerine ulaşmak için ‘Başkanlık veya yarı başkanlık’ sistemine geçmek,bu iki sistemden birine geçmek mümkün olmasa ‘Partili Cumhurbaşkanı’ sistemini hayata geçirmeyi deneyecektir.Planladığı bu sistem değişikliğine muvaffak olunamama ve dolayısıyla ‘Başkan veya Partili Cumhurbaşkanı’ olma imkanını elde edememe ihtimaline karşı B planını devreye sokacaktır.B Planında,kendisi ile uyum içinde ortak hedefe yürüyecek bir Başbakan var. Bu hedefe ulaşmak için fikirleri ve hedefleri kendisi ile örtüşen,o hedeflere kilitlenen bir Başbakan gerekiyor. Dışişleri Bakanı olarak göreve geldikten bu yana gösterdiği performans ve Başbakan Erdoğan’ın dış politika da ilk etapta hedeflediği ‘tam bağımsız Türkiye’,ardından ulaşmak istediği  ‘Küresel Güç’, vizyonuna en uygun aday olduğunu kanıtlamıştır!

Özetle Başbakan Erdoğan’ın öncelikli hedefi 2015 yılında yapılacak genel seçimlere Cumhurbaşkanı olarak girmek.Başbakanlık görevini ise Ahmet Davutoğlu’nun üstlenmesini sağlamak. Seçimlerde tek başına Anayasayı değiştirebilecek çoğunluğa ulaşarak “Başkanlık,Yarı Başkanlık veya Partili Cumhurbaşkanlığı sistemine geçmek için Anayasa değişikliğine gitmek ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ‘Devlet Başkanı’ veya ‘Partili Cumhurbaşkanı’ olarak yoluna devam etmektir.

Bunlar benim öngörüm…Öngörülerim ne denli gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini önümüzdeki süreç içerisinde göreceğiz.

Türkiye’de her seçim öncesi büyük gerginlikler yaşanmıştır. Bu seçimde de gerginliklerin yaşanacağını söylemek iddialı bir laf olmasa gerek! Ümidim ise bu beklentimin aksi istikametindedir.İnşallah geçmişte yaşananların aksine bu sefer huzurlu ve demokratik kurallar içerisinde cereyan eden bir seçim süreci yaşarız!

Kim aday olursa olsun…Hangi aday kazanırsa kazansın ama kazanan Türkiye olsun….!

20/04/2014

MEHMET ZENGİN


©2010 Copyright Mehmetzengin.net