MEHMET  ZENGİN

İSRAİL VAHŞETİ VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN ZAFERİ

27.05.2012
  

 İSRAİL VAHŞETİ VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN ZAFERİ

       İsrail Devleti yıllardır tüm insanlığın gözünün önünde Filistinlilere her türlü insanlık dışı saldırıları, katliamları sürdüre gelmiştir. Evrensel hukuk kaidelerini hiçe saymıştır. Buna karşılık insanlığın ortaya koyduğu tepki sadece “üzgünüz” şeklinde olmuştur! Bu cılız tepkinin doğal sonucu olarak da İsrail Devleti’nin bundan cesaret alarak daha büyük katliamlara imza atmıştır! Bundan birkaç yıl önce Gazze’ye topyekün bir saldırı düzenlemiş,1.500 Filistinliyi katletme cüretini gösterebilmiştir! Dünyaya meydan okurcasına kullanımı yasak olan fosfor bombasını dahi kullanmıştır. Tüm bu insanlık dışı saldırılar İsrail’i tatmin etmemiş olacak ki üstüne bir de ambargo uygulama gereği görmüştür! Yaklaşık üç yıldır Gazze halkı, aç, susuz ve sefil bir vaziyette hayata tutunmaya çalışmaktadır. İsrail’in bu insanlık dışı cezalandırma politikasına; Refah sınır kapısını kapatan Mısır’ın da ortak olduğu gerçeğini hatırlatmakta fayda görüyorum. Arap dünyası tüm bu gelişmeler karşısında “üzerlerine ölü toprağı serpilmişcesine” tepkisiz ve aciz halleri utanç verici ve üzücü olarak değerlendirirken, Türkiye’nin ortaya koyduğu, kendisinden beklenen sert tepki karşısında da gurur duyduğumu belirtmek isterim. Bu duygularıma halkımızın büyük çoğunluğunun ve dünya halklarından da yadsınamayacak kadar büyük bir kesimin katıldığına inanıyorum. Büyük devlet, Dünya’da olup bitenlere kayıtsız kalamayacağı gerçeğinle hareketle kendimize yakışanı yaptığımızı söyleyebilirim!

     Her yaptığı insanlık dışı uygulamalar kendisine kar kalan, ciddi bir tepki ve ceza-yi müeyyide ile karşılaşmayan İsrail geçtiğimiz günlerde yeni bir vahşete daha imza attı! Üste belirttiğim kuşatmadan dolayı insani ihtiyaçlardan mahrum bırakılan Gazze halkına insani yardım götürmek için yola çıkan ve 32 ülke ve farklı dinlere mensup insanın yer aldığı filoya saldırması ve tamamı Türk olan 9 insanımızı şehit etmesi ve birçok yardım gönüllüsünü yaralaması “bardağı taşıran son damla oldu” ! Bu olay İsrail Devleti’nin saldırganlıkta ve hukuksuzlukta geldiği aşamayı tüm çıplaklığı ile ortaya koymaktadır! Bu olayın ardından Türkiye’nin ortaya koyduğu tepki, söylem ve eylemlerinin İsrail’ e geri adım attıracağına inanıyorum. Refah sınır kapısının açılması, Gazze’ye uygulanan insanlık dışı ambargonun gevşetileceği yönündeki bazı açıklamalar bu görüşümü teyit etmektedir.

     İsrail bu sefer sert bir kayaya çarptı! Bu tarihi hata onlara pahalıya mal olacaktır. Bugüne kadar hiç görmedikleri kadar büyük bir tepki ile karşılaştılar. Kısa vadede “one minute” ‘in rövanjını almış gibi görünebilirler ama uzun vadede nasıl bir kayba uğradıklarını daha iyi anlayacaklardır.

     Türkiye’nin 11 Eylül’ü olan bu vahşi saldırıya yetkililerin gösterdiği tepkiyi olumlu bulmakla beraber yeterli bulmadığımı da belirtmek isterim. Bugüne kadar yapılan tüm ekonomik ve askeri antlaşmaların derhal iptal edilmesi, büyükelçinin İsrail’e geri gönderilmesi başta olmak üzere başka tedbirlerin de alınması gerektiğine inanmaktayım. Şayet İsrail Türkiye’den ve şehit yakınlarından özür dilemezse, bağımsız araştırma komisyonuna izin vermezse, şehit ailelerine tazminat ödemese ve Gazze’ye uyguladığı kuşatmayı kaldırmazsa  daha ağır bedeller ödeyeceği kaçınılmazdır.

    Sivil toplum örgütleri ve yardım gönüllülerine ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. Dünya da ki tüm ülkelerin yıllardır başaramadığını STK lar ve onların gönül erleri başarmışlardır. İsrail’in gerçek yüzünü tüm Dünya’ya göstermişlerdir. Gazzede ki insanlık ayıbının kalkması için gösterdikleri fedakarlık ve onurlu davranış Filistin Halkı’na uygulanan insanlık dışı ambargonun kalkmasına vesile olacağına canı gönülden inanmaktayım.

     Bu onurlu harekete katılan tüm gönüllüleri tebrik ediyorum. Şehit olanlara Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralananlara acil şifalar diliyorum! Sizler dünyaya insanlık dersi verdiniz!

 05/06/2010

  MEHMETZENGİN
e-posta:mehmetzengin.net@gmail.com

©2010 Copyright Mehmetzengin.net