MEHMET  ZENGİN

SARKOZY, DÜNYA’YI KURTARAN ADAM ROLÜNDE!

03.04.2012

        Sarkozy, Dünya’yı Kurtaran Adam Rolünde!

   Nicolas Sarkozy kendisini yeni rolünde mutlu hissediyordur! Kaddafi’ye ( Libya’ya) karşı düzenlenen askeri saldırıda belirleyici olmaktan dolayı kendisi ile gurur duyuyordur!  Sarkozy, kendinden emin, hedefe kilitlenmiş ve Libya’ya angaje olmuş bir lider profili göstermeye gayret etmekte olduğu gözden kaçmamaktadır. Kısa zamanda uluslararası platformda en üst düzeyde kriz yöneticisi yakıştırmasını Libya’daki saldırgan tutumuna borçlu olduğunun farkındadır.

      Fransa lideri Sarkozy, birçok insanın bakış açısına göre  geçmişte attığı düşünülen yanlış adımları telafi etmeye çalıştığı gözlerden kaçmamaktadır! Daha birkaç hafta önce Tunus’ta meydana gelen halk ayaklanmasını öngöremediği ve bir de üstüne yanlış bir tepki göstermesi kendisini ve ülkesini Dünya kamuoyu önünde zor durumda bırakmıştı. Sarkozy, tam bu noktada bu olumsuz imajını düzeltmek ve Dünya’da güçlü bir ülke olarak var olduklarını ispat edercesine Libya’ya alınan” hava sahasını kontrol”  kararını hava saldırısı olarak uygulamaya sokmasının temel nedenidir. O dönemin Dışişleri Bakanı Alliot Marie ,Tunus’un diktatörü Bin Ali’ye halk ayaklanmasını önlemek için Fransa’nın yardımını teklif ettiği bilinmektedir.  Fransa adına yaşanan bu “ utanç” ‘ı düzeltebilmek ve uyumadıklarını göstermek adına tepki göreceğini öngörmüş olmalarına rağmen saldırgan bir tutum içine girmişlerdir. ABD, Avrupa ve özellikle Fransa’nın çıkmazı çifte standartlı tutumlarıdır. Hatırlayalım, daha 2007 yılında şimdi üzerine bombalar yağdırılan ve yok edilmesi gereken bir diktatör olarak görülen Kaddafi’yi Paris’te kırmızı halılarla karşılayan, milyon dolarlık anlaşmalar yapan Sarkozy değil miydi! Otuz yıllık iktidarı döneminde diktatör değildi de son üç yılda mı diktatör oldu! Diye sormak gerekmez miydi Fransa’ya ve özellikle de Sarkozy’e. Elbette sorulmalıydı. Sorulacaktır da…

     NATO, BM ,ABD ve Avrupa’nın çifte standartlı tutumlarına birçok örnek gösterebiliriz. Bosna’da iki yüz elli bin Müslümanın katledilmesine kadar beklenen müdahaleyi, yıllarca İsrail Devleti tarafından hunharca öldürülen, aşağılanan, tecride tabi tutulan ve Filistinliye hayatı zindana çeviren İsrail’e müdahale edilmemesi yapılan çifte standartlardan sadece iki örneğidir. Güney Kore, Sırbistan ve İsrail’in yaptıkları zulme karşı kayıtsız kalan bu kurumlar ve devletler nedense Irak, Afganistan ve Libya söz konusu olduğunda süratle müdahale kararı almaları ve uygulamaları manidar değil midir? Tüm bu gerçeklerden hareketle, Libya’ya Fransa önderliğinde yapılan saldırının amacının Libya Halkının korunması, demokrasinin yerleştirilmesi olduğuna inanmanın mümkün olmadığını belirtmek gerekir.

      İnsanlık değerlerini kaybetmemiş halklar ; “yıllarca ülkeleri kurtarma adı altında işgal eden, yeraltı zenginliklerini sömüren devletlerin 21.Yüzyılda Dünya Halklarının gözünün içine baka baka hala aynı yalanlarla aynı işgalleri sürdürme gayretlerini ibretle ve hayretle izlemektedirler”! Sömürü düzeni yüzyıllardır hep aynı biçimde sürdürülmekte sadece sömürenlerin adları bazen ABD bazen Fransa….olmaktadır!

      Olayın en acı tarafı ise sömürülenler, işgale uğrayanlar ve öldürülenlerin her zaman aynı dinden olmaları! Bu gerçeği görmeli ve biran önce akılları başlara almalı. Halkın iradesine uygun sistemler kurulmalı, Allah’ın bir lütfu olan petrolün değerini fark etmeli ve halkların kalkınması için harcanmalı. Birlik ve beraberlikleri tahsis etmeli. Aksi takdirde dün Buch, bugün Sarkozy yarın bir başkası Dünya’yı kurtarma rolüne girer ve kaybeden her zamanki gibi Müslümanlar olur…

 Allah Dünya’yı kurtarıcılardan korusun!

 Sevgilerimle…

 

Mehmet zengin

21/03/2011

Analiz….

©2010 Copyright Mehmetzengin.net