MEHMET  ZENGİN

TÜRKİYE İLE İRAN’IN SURİYE’DEKİ GÜÇ MÜCADELESİ !

03.04.2012
 

              Türkiye ile İran’ın Suriye’deki güç mücadelesi !

     Suriye Hükümeti yanlısı Şems Radyo’su sabah saatlerine dikkat çekici bir haber yayınladı. Haberde “Özgür Suriye Ordusu” ( FSA) Bağlı isyancıları desteklemek ve eğitmek üzere ülkeye giren ve burada tutuklanan 49 Türk İstihbarat görevlisinin serbest bırakılması için Türk ve Suriye tarafının gizli bir görüşme yaptıkları iddia edildi. Habere göre Şam Yönetimin Türkiye’den güvenlik güçlerimizin “Suriye’deki isyancıların eğitimine son vermeleri, Suriye’deki isyancıları Türkiye’den yöneten isyancı liderlerin kendilerine teslim edilmesi gerektiğini istemişler!

     Suriye Hükümeti yanlısı Şems Radyo’sunun bu iddiası henüz bağımsız kaynaklarca teyit edilemedi. Ancak Türkiye’de yayın yapan bir gazetenin, Lübnanlı bir gazeteciyi referans göstererek Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’e olayın doğru olup olmadığını sormuştu. Bu soruya Sayın Cumhurbaşkanının verdiği yanıt ise “olayı teyit edemeyeceğim” şeklinde olmuştu.

     İki ülke arasında çok ciddi sıkıntıya neden olabilecek bu iddianın doğru olup olmadığı bilinmez ama her halükarda Suriye Devlet Radyosu aracığı ile Suriye Hükümeti Türkiye’ye açık bir sinyal vererek savaşın bir tarafı olduğumuzu ve saldırgan bir politika izlediğimiz ileri sürüyor! Suriye Hükümeti yanlısı Şems Radyo’sunun haberinde ayrıca yapılacak herhangi bir anlaşma durumunda Suriye’nin en yakın müttefiki olan İran tarafından imzalanması gerektiği hususu da vurgulandı. Suriye Hükümeti yanlısı Şems Radyo’sunun bu yöndeki haberinin açıklaması kanımca şudur:” Dün kardeştik, bugün düşman olduk”!

     İki komşu ülkenin ilişkileri şu kısacık zamanda ne kadar da değişti! Daha bir yıl öncesine kadar iki ülke arasındaki samimiyet ve sıcak ilişki bugün birbirine rakip olan ve az da olsa çatışma riski arz eden bir duruma geldik. Komşumuz Suriye ve çok açık edilmese de diğer komşumuz İran ile ilgili yaşanan soğukluğun nedeni “Ortadoğu’da egemen kim olacak” denkleminde saklıdır. Bu kanaate varmak için bölgede kimin ne yaptığına, kim kime nasıl yardım ettiğine bakmak kafidir! Herkesin dikkatini çekmiştir ki İran Suriye’deki katliama sessiz kalmakta, iddialara göre de Suriye Yönetimine silah ve savaşçı göndererek katliama zemin hazırlamakla itham ediliyor. Buna karşılık Türkiye’de “Özgür Suriye Ordusu” ( FSA) bağlı isyancılara destek verdiği biliniyor.

     Sam Yönetimin düşmesi; İran için sadece Suriye’yi kaybetmesi anlamına gelmeyecek, aynı zamanda Hizbullah üzerinden Lübnan’daki nüfuzunu ve belki de Gazze’de ki etkinliğini de kaybetme riski ile karşı karşıya kalacaktır.

     Anlaşılan odur ki bölgenin iki büyük gücü olan “İran” ve “Türkiye”  bölgedeki güçlerini kaybetmek istemiyorlar, bilakis konumların güçlendirmek amacındadırlar! Bu açıdan bakıldığında sorunun kısa sürede çözülmesi oldukça güç görünmektedir.

    Umarım ve dilerim ki komşumuzda yaşanan insani trajedinin bölgede “Egemen” olma heveslerine kurban verilmez ve bir an önce sağduyunun hakim olması ile vahşet sona erer!

 Mehmet zengin

08/02/2012

©2010 Copyright Mehmetzengin.net